WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Najbliższe zdjęcie księżyca Saturna Mimos przynosi na myśl Gwiazdę Śmierci ze Star Wars

Misja kosmiczna Cassini-Huygens zbiera nieustannie swoje żniwa, sprawiając, że była współpraca pomiędzy NASA, Europejską Agencją Kosmiczną i Włoską Agencją Kosmiczną nieustannie sprawia wrażenie coraz owocniejszej. Tym razem uczestnicząca w tej misji sonda Cassini NASA dostarczyła nam najbliższe zdjęcie księżyca Saturna. 

Czytaj też: Za dekadę asteroida Apophis będzie przerażająco blisko Ziemi

Rzecz jasna, zdjęcie nie pochodzi np. z wczoraj, bo tak naprawdę to 13 lutego 2010 roku Cassini znalazła się wystarczająco blisko księżyca Mimas (w odległości około 9500 km) i to właśnie wtedy strzeliła mu sześć fotek w świetle widzialnym za pomocą kamery wąskokątnej. Na podstawie tych materiałów powstała fenomenalnej jakości mozaika, która ukazała Mimasa o średnicy 396 kilometrów w możliwie najciekawszym świetle. Dlaczego? Bo wystarczy uruchomić wyobraźnie, aby dostrzec w nim Gwiazdę Śmierci ze Star Wars.

Wszystko przez doskonale widoczny na zdjęciu krater Herschela o szerokości 130 kilometrów, który pokrywa tutaj znaczną część prawej strony księżyca. Jako ciekawostkę można podać, że skala obrazu wynosi 240 metrów na piksel.

Czytaj też: Dziedzictwo Hubble’a jest najbardziej szczegółowym zdjęciem wszechświata

Źródło: NASA