Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze bronie przyszłości

5g w wojsku

Działania wojenne zawsze prowadziły do skoków technologicznych. Niektóre bronie czerpią inspiracje z science fiction i mogą zmienić oblicze pola walki już w najbliższej dekadzie. Oto 10 tych szczególnie ciekawych.

Kamuflaż ADAPTIV

Wróg nie może trafić czegoś, czego nie widzi. Taki właśnie jest cel kamuflażu BAE Systems ADAPTIV – zamaskować sygnaturę podczerwieni pojazdu wojskowego i uniemożliwić jego wykrycie. To pozwala na wtopienie się w otoczenie. Kamuflaż ADAPTIV składa się z systemu przypominającego plastry miodu, który może być instalowany w modułach na każdym pojeździe – może być także ochładzany lub ogrzewany, by wtopić się w sygnaturę środowiska.

Modular Advanced Armed Robotic System (MAARS)

MAARS

Modular Advanced Armed Robotic System (MAARS) to zaawansowany robot bojowy, który w przyszłości może zastąpić żołnierzy. Jest uzbrojony, ale może także ratować życie i radzić sobie w sytuacjach niebezpiecznych. Może chociażby zostać wykorzystany do wykrywania min czy ładunków wybuchowych. Robot MAARS może być uzbrojony w 400-kilogramowy karabin maszynowy M240B i granatnik. Jest w stanie nadążyć za maszerującymi żołnierzami, a w pełni naładowany akumulator pozwala na 12 godzin pracy.

Human Universal Load Carrier (HULC)

Egzoszkielety to odrębna para kaloszy, o której można by zrobić osobny artykuł. HULC jest zasilanym hydraulicznie egzoszkieletem przeznaczonym do wspomagania żołnierzy na polu walki i pozwalającym im na transport ciężkich ładunków przez dłuższy czas, bez odczucia jakiegokolwiek zmęczenia. Konstrukcja umożliwia użytkownikowi zachowania pełnego zakresu ruchów przy jednoczesnym zapewnieniu kompatybilności z innymi technologiami. HULC jest stale rozwijany i modyfikowany.

Armatix Smart Pistol

Armatix Smart Pistol

Armatix Smart Pistol jest inteligentnym pistoletem kalibru .22 zaprojektowanym tak, aby mógł być wystrzelony tylko przez konkretnego użytkownika. Co ciekawe, pistolet taki nie wykorzystuje czytnika linii papilarnych na kolbie, lecz wymaga obecności sparowanego z nim zegarka. Działa on jak klucz RFID, umożliwiając oddanie strzału. Sam zegarek przechowuje również inne dane o użytkowniku, liczbę oddanych strzałów i zlikwidowanych celów. Podobną technologię można było zobaczyć w jednej z odsłon „Mission: Impossible”.

High Energy Laser Mobile Demonstrator (HEL MD)

HEL MD to działo laserowe zdolne do niszczenia wrogich dronów. Ten 10-kilowatowy laser może zostać zamontowany na pojeździe w celu łatwego transportu tam, gdzie jest potrzebny. Zasilany akumulatorami litowo-jonowymi i generatorem diesla, jest łatwy w użyciu i utrzymaniu. Nad poprawą mocy HEL MD pracuje już Boeing, który chce także zwiększyć zasięg lasera. Niewykluczone, że w przyszłości takie działo będzie wykorzystywane nie tylko do strącania dronów, ale i rakiet czy innych pocisków.

Hybrid Insect Micro-Electro-Mechanical System (HI MEMS)

https://youtu.be/xiG2x5926oA

HI MEMS to kolejny system uzbrojenia prosto z filmów science fiction. Choć może on wyglądać tak, jakby ktoś przywiązał chip do ciała owada, to w rzeczywistości jest to bardzo zaawansowana technologia, nad którą prace trwają od dziesięcioleci. Micro Air Vehicles (MAV) i Micro-Electro-Mechanical Systems (MEMS) działają od lat 40. ubiegłego wieku. To tak naprawdę owady-cyborgi stworzone przez DARPA. Kamery i urządzenia śledzące to najczęstsze elementy, które przymocowuje się do owadów, ale oczywiście może być także i uzbrojenie.

Northrop Grumman MQ-8C Fire Scout

Northrop Grumman MQ-8C Fire Scout

Ten nietypowo wyglądający śmigłowiec jest bezzałogowym pojazdem powietrznym wykonującym rozpoznanie, ostrzał z powietrza i namierzanie oddziałów naziemnych. Jest to najnowsza z serii podobnych jednostek, które są rozwijane od 2010 r. w ramach programu o wartości 3 mld $. MQ-8C to kolejny element rozwijany przez armię USA, którego celem jest usunięcie ludzi z pola walki.

EXtreme ACcuracy Tasked Ordnance (EXACTO)

EXACTO to samosterujący, samonaprowadzający pocisk zaprojektowany przez agencję DARPA. Stworzono go dla snajperów do lepszej likwidacji celów z dużych dystansów, szczególnie przy niekorzystnych warunkach pogodowych (np. przy silnym wietrze). Ten „inteligenty” pocisk może zmienić kurs już w powietrzu, a nawet wrócić do karabinu, gdy cel nie zostanie osiągnięty. Coś podobnego można było zobaczyć w siódmym odcinku trzeciego sezonu serialu „Westworld”.

Obrum PL-01

Obrum PL-01

Obrum PL-01 to koncept polskiego czołgu wsparcia bezpośredniego tworzony przez firmę OBRUM we współpracy z BAE Systems. Ma modułowy płaszcz ceramiczno-aramidowy i dodatkowe poszycie pancerne, zapewniające pełną ochronę przed różnego rodzaju pociskami. Wyposażony w silnik o mocy 940 KM jest w stanie rozpędzić się do prędkości 72 km/h. Jako czołg piątej generacji, jest praktycznie niewidoczny dla systemów detekcji w podczerwieni i radarów. Przez wielu jest określany mianem „najbardziej zaawansowanego czołgu na świecie”.

Railgun

Wystrzał testowy z railguna z 2008 r.

W zestawieniu broni przyszłości nie mogło zabraknąć railguna, czyli działa elektromagnetycznego (broni kinetycznej) opracowanego głównie z myślą o okrętach US Navy, a także US Army. Railgun nazywany także działem szynowym jest w stanie wystrzelić pocisk z prędkością odpowiadającą Ma 8 (ok. 2700 m/s), czyli osiem razy większą niż prędkość dźwięku. Co ciekawe, pocisk taki nie może mieć żadnej głowicy bojowej (ładunku wybuchowego), gdyż sama nadana mu energia kinetyczna wystarczy do niszczenia celów. Do zasilania jednego działa potrzeba 15 MW mocy.