WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Najciekawsze newsy dnia – hardware [18.02.2020]

Najciekawsze newsy dnia – hardware [18.02.2020]

Kolejny dzień był znacznie spokojniejszy. Intel i QuTech zaprezentowali kriogeniczny czip do komputerów kwantowych, a Nvidia wyjaśniła, dlaczego usunęła gry Activision Blizzard z GeForce Now. Poza tym be quiet! zapowiedział nowe chłodzenie, a Asus obudowę.

Intel i QuTech pokazały Horse Ridge

Intel we współpracy z QuTech zaprezentowały właśnie pierwszy kriogeniczny czip do komputerów kwantowych – Horse Ridge. Artykuł na ten temat został wydany w ramach konkursu podczas 2020 International Solid-State Circuits Conference (ISSCC) w San Francisco.

Społeczność naukowców jest o krok od wykazania praktyczności obliczeń kwantowych. Ich zastosowanie do praktycznych problemów zależy od możliwości skalowania i kontrolowania tysięcy kubitów jednocześnie z wysokim poziomem wiarygodności.

Horse Ridge znacznie upraszcza złożoną elektronikę, która jest wymagana do obsługi układu kantowanego. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego czipu, który skraca czas konfiguracji, poprawia wydajność kubitów i skutecznie skaluje większą ich ilość.

Artykuł na ten temay nazywa się: „A Scalable Cryo-CMOS 2-to-20GHz Digitally Intensive Controller for 4×32 Frequency Multiplexed Spin Qubits/Transmons in 22nm FinFET Technology for Quantum Computers”. Jeśli jesteście zainteresowani tematem, to warto zdobyć do niego dostęp.

Nvidia wyjaśnia usunięcie gier Activision Blizzard z GeForce Now

Tydzień temu z usługi GeForce Now zniknęły gry Activision Blizzard. Dopiero teraz Nvidia wyjaśniła, dlaczego tak się stało.

Całe zamieszanie związane jest z nieporozumieniem pomiędzy zielonymi a wydawcą gier. Okazuje się, Nvidia potraktowała umowę trwającą od lat jako do końca trzymiesięcznego okresu próbnego oferowanego na start GeForce Now, a nie do końca testów beta usługi. Gdy tylko zieloni zorientowali się w błędzie to usunęli gry z platformy.

Activision Blizzard może teraz negocjować nową umowę, a gdy ta zostanie dogadana to gry mogą wrócić na platformę. Nvidia mówi jednak, że na razie nie planuje umów handlowych z wydawcami gier. Nie wiadomo więc, czy i kiedy gry tego wydawcy trafią z powrotem na platformę zielonych.

Be quiet! prezentuje chłodzenie Shadow Rock 3

Be quiet! właśnie zaprezentował nowe chłodzenie Shadow Rock 3. Może ono obsłużyć procesory o TDP do 190 W.

W porównaniu do poprzednika cooler ma wiele zmian. Chłodzenie oferuje teraz pięć 5 mm ciepłowodów, które bezpośrednio dotykają procesora. Zastosowany wentylator to Shadow Wings 2 120 mm, który pracuje z maksymalną głośnością równą 24,4 dBA. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie nad zastosowaniem drugiego wentylatora.

Liczba finów zmniejszyła się z 51 do 30, co wpłynęło na zmniejszenie wagi chłodzenia do 716 g. Mniejsza ilość finów w połączeniu z lepszym wentylatorem ma pozytywnie wpłynąć na wydajność.

Cooler też całkiem nieźle wygląda – mimo braku podświetlenia bardzo dobrze będzie prezentował się w obudowie. Jego cena wynosi 49,90 euro, czyli ok. 215 zł.

Asus zaprezentował obudowę TUF Gaming GT301

Asus nie przestaje rozwijać ekosystemu TUF. Firma właśnie zaprezentowała nową obudowę TUF Gaming GT301.

Konstrukcja charakteryzuje się przednim panelem mesh, który ma zapewnić wysoką wydajność chłodzenia. Widać tam też nylonowe paski, które nadają całości charakterystyczny wygląd.

Górny panel również wykonany jest z siatki mesh. Wzdłuż przodu obudowy znajdują się trzy wentylatory ARGB, które powinny spodobać się graczom. Obudowa zmieści karty graficzne o długości do 32 cm i chłodzenia procesora o wysokości do 16 cm. Można też zamontować cztery dyski 2,5 cala i dwa 3,5 cala.

Z przodu znajdują się dwa złącza USB 3.2 oraz audio. Całość ma wymiary 426 mm x 214 mm x 482 mm i waży 7,2 kg. Firma jeszcze nie ujawniła ceny obudowy.