WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Najciekawsze newsy – hardware [06.02.2020]

Dzisiaj spokojniejszy dzień. Nvidia przygotowała ciekawą promocję na usługi Adobe Cloud Creative, pojawił się procesor Intel CC150, dowiedzieliśmy się o wzroście udziałów AMD na rynku CPU, a Acer pokazał ciekawy przenośny monitor.

Wraz z laptopami RTX Studio otrzymamy 3 miesiące dostępu do Adobe Creative Cloud

Nvidia przygotowała właśnie ciekawą promocję dla osób, które kupią laptopa RTX Studio. Każda z nich otrzyma bezpłatną trzymiesięczną subskrypcję Adobe Creative Cloud.

Partnerami akcji są sklepy X-kom i Euro. Darmowa usługa zapewni zestaw ponad 30 narzędzi artystom, którzy specjalizują się w fotografii, grafice, edycji wideo czy animacjach 3D.

Laptopy RTX Studio są specjalnie przygotowane pod profesjonalne zastosowania. Sprzęt ma podzespoły, które właśnie najlepiej sprawdzają się w takich programach jak Adobe Premiere Pro, Adobe Photoshop Lightroom czy Adobe Dimension.

Wartość promocji to 1174,74 zł, czyli całkiem sporo. Wśród laptopów nią objętych są konstrukcje od Acera, ASUSa, Della, Gigabyte, Lenovo, HP, MSI i Razera. Więcej informacji znajdziecie pod tym linkiem.

Procesor Intel CC150 pojawił się w sieci

Na jednym z chińskich for użytkownik DDAA117 opublikował post dotyczący procesora Intel CC150. Twierdzi on, że kupił go na Taobao za 2160 juanów (ok. 1200 zł).

Po oznaczeniach można stwierdzić, że procesor został wyprodukowany w malezyjskiej fabryce w 9 tygodniu 2019 roku. CC150 współpracuje z płytami LGA1151, oczywiście po zaktualizowaniu BIOSu. Oferuje on 8 rdzeni, 16 wątków oraz 16 MB pamięci podręcznej L3.

procesor Intel CC150, wydajność Intel CC150, testy Intel CC150

CC150 cały czas działa z częstotliwością 3,5 GHz – nie ma on trybu turbo. Moc pobierana przez procesor wynosi 151 W. Nie ma on także zintegrowanej karty graficznej. Po połączeniu procesora z płytą SRock Z390 Extreme4 i 16 GB pamięci RAM DDR4-2666 uzyskał on w Cinebench R15 151 punktów dla jednego rdzenia oraz 1510 punktów dla wielu rdzeni.

Możliwe, że procesor jest produkowany między innymi dla usługi GeForce NOW. Zasila on serwery usługi i to Nvidia jest jednym z większych klientów. Nie wiadomo jednak dlaczego trafił on do sprzedaży detalicznej – zapewne jednak jest to błąd ludzki.

Jaki udział w rynku procesorów ma AMD?

Mercury Research opublikowało własnie statystyki dotyczące rynku procesorów x86 pod koniec 2019 roku. AMD odnotowało wzrost w prawie wszystkich segmentach.

Czerwoni mają już 18,3% rynku procesorów do komputerów stacjonarnych. Wynik może nie wydawać się duży, ale jest to największy rezultat od 5 lat. W przypadku procesorów serwerowych EPYC to mają one 4,5% rynku (wzrost 1,4 punktu procentowego rok do roku).

udziały AMD, rynek procesorów AMD

AMD ma także 16,2% udziału w rynku procesorów mobilnych, czyli prawie tyle samo co w rynku CPU dla komputerów stacjonarnych. Jest to najpewniej spowodowane wysoką popularnością APU i procesorów o niskim poborze mocy.

Widać więc jasno, że AMD bardzo mocno się rozwija. Wyniki udziałów w różnych rynkach są najwyższe od lat i oby cały czas tak dynamicznie wzrastały.

Acer prezentuje przenośny monitor PM1

Acer pokazał właśnie 15,6 calowy przenośny monitor PM1. Jest to kolejna taka konstrukcja – ostatnio coś podobnego pokazał Asus.

Monitor ma proporcje 16:9 oraz pracuje z rozdzielczością 1920 x 1080 px. Maksymalna jasność to 250 nitów. Kąty widzenia w pionie i poziomie to 170°. PM1 oparty jest o matrycę IPS i oferuje złącze USB Type-C. Nie jest to wyjątkowo dobra specyfikacja, ale jak na monitor przenośny jest całkiem nieźle.

Acer PM1 kosztuje 179,99 dolarów, czyli ok. 700 zł bez podatków. Cena nie jest więc zbyt wysoka i monitor może zainteresować naprawdę sporą ilość osób. Jakie widzicie zastosowania dla takiej konstrukcji?