Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy – hardware [21.02.2020]

procesory Core i9-10900 ES, ceny Core i9-10900 ES, wydajność Core i9-10900 ES

Pierwsze dwa newsy dotyczą nadchodzących procesorów Intela, pojawiły się ceny pewnych modeli oraz wyniki testów i9-10900 ES. Poza tym Kingston wypuścił pendrive z zabezpieczeniami spełniającymi wymagania NATO a Windows 10 zmusza użytkowników do zakładania konta Microsoft.

Wyciekły wyniki wydajności Intel Core i9-10900 ES

W sieci pojawiły się właśnie wyniki wydajności procesora Intel Core i9-10900 ES. Zostały one opublikowane przez sklep XFastest.

Procesor ma 10 rdzeni i 20 wątków. Bazowe taktowanie wynosi 2,80 GHz, choć próbka inżynieryjna użyta w testach ma je na poziomie 2,50 GHz. W trybie boost dochodzi ono nawet do 5,2 GHz. TDP wynosi 65 W a ilość pamięci podręcznej to 20 MB.

Testy przeprowadzono w Cinebench R15 i R20. W tym pierwszym uzyskano wynik 3715 dla wielu wątków i 441 dla jednego wątków. W Cinebench R20 uzyskane wyniki to 507,8 punktu dla jednego wątku i 5343 dla wielu wątków. Procesor podczas pracy osiągnął temperaturę 68°C.

Wyniki nie są niczym specjalnym i są bardzo podobne do tych uzyskiwanych przez i9-9900. Najpewniej jednak ostateczna wersja, która trafi do sklepów, będzie znacznie wydajniejsza. Wątpliwe jest, że Intel zaprezentował procesor nie dający żadnego zysku w wydajności.

Wyciekły ceny Intel Comet Lake-S

Ostatnimi czasy bardzo dużo przecieków pojawia się na temat nadchodzących procesorów Intel. Najnowszy z nich zdradza ceny kilku konstrukcji.

Procesory 10. generacji pojawiły się w sklepach czeskich i słowackich. Ich ceny wynoszą od 80 do 279 euro (340 zł – 1200 zł) i mają one wliczony podatek VAT odpowiedni dla danych krajów.

Najdroższym procesorem jest Core i5-10600. Niestety ceny Core i7 i Core i9 jeszcze nie pojawiły się w sklepach. Same list sugerują, że ceny są wyższe niż w przypadku procesorów Coffee Lake. Różnice są jednak bardzo małe a ceny nie są oficjalne. Wszystko może się więc jeszcze zmienić.

Ten pendrive spełnia wymagania NATO

Kingston własnie zaprezentował serię IronKey D300. Pendrive charakteryzują się certyfikatem NATO potwierdzającym jakość szyfrowania.

Pendrive Kingston IronKey D300, IronKey D300S i IronKey D300SM zostały wymienione w NATO Information Assurance (NIAPC). Są one opisane, jako bardzo bezpieczne produkty, które spełniają wymagania zarówno organów cywilnych, jak i wojskowych.

Dyski korzystają z podpisanego cyfrowo oprogramowania, dzięki czemu są one odporne na BadUSB i wymuszają złożoną ochronę hasłem. Urządzenia D300S mają własny numer seryjny i kod kreskowy, co pozwala na ich łatwe śledzenie i kontrolowanie w organizacjach. Oferują one też wirtualną klawiaturę, co również poprawia bezpieczeństwo.

Pendrive będą dostępne w wersji od 4 GB do 128 GB. Podstawowy model powinien być stosunkowo niedrogi i łatwy w użyciu.

Windows 10 zmusza do założenia konta Microsoft

Microsoft już wcześnie rozpoczął testy, które mają na celu uniemożliwienie tworzenia lokalnych kont podczas nowych instalacji Windows 10. Lecz wystarczyło odciąć się od internetu, aby obejść tę opcję.

Wygląda jednak na to, że Microsoft rozszerza takie działanie. Nawet po podłączeniu internetu pojawia się informacja o konieczności założenia konta, ale na szczęście można to ciągle anulować. Co ciekawe, kliknięcie więcej ujawnia, że użytkownicy mogą usunąć kontro Microsoft po instalacji, jeśli nie chcą z niego korzystać.

Windows 10, konto Microsoft Windows 10,

Takie wymuszanie nie wyjdzie firmie na dobre. Już wcześniej Microsoft zebrał tonę krytyki za takie podejście, a teraz nie będzie lepiej. Co ciekawe przy instalacji Windows z obrazu pobranego ze strony już od dawna trzeba instalować system offline, żeby nie zakładać konta Microsoft. Omawiana zmiana najpewniej dotyczy więc nośników sprzedawanych w sklepach.