Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy – hardware [29.01.2020]

AMD Big Navi, plotki AMD Big Navi, informacje AMD Big Navi

Dzisiaj lekki odpoczynek od kart graficznych. Pierwszy news będzie ich dotyczył, ale w następnych skupimy się na procesorach Intela, ostrzeżeniu AMD przed fałszywymi chłodzeniami oraz nowych AiO od NZXT.

AMD Big Navi chce namieszać w rozgrywce 4K, tak jak Ryzeny namieszały w procesorach

Od pewnego czasu wiemy, że AMD pracuje nad najwydajniejszymi grafikami Big Navi. Okazuje się, że firma chce nimi bardzo mono namieszać w segmencie rozgrywki 4K.

Podczas konferencji prasowej dotyczącej Radeona RX 5600 XT przedstawiciel firmy powiedział właśnie, że Big Navi może namieszać tak samo jak Ryzeny w branży CPU.

Do tej pory AMD skupiło się na tańszych grafikach, bowiem statystyki jasno pokazują, że 90% graczy preferuje rozdzielczość Full HD lub 2K. Dopiero po osiągnięciu sukcesu w tym segmencie można podbijać kolejne. W tym wypadku będzie to pójście na wojnę z RTX 2080 Ti.

AMD Big Navi może mieć sprzętową akcelerację śledzenia promieni. Możliwe też, że przy projektowaniu najwydajniejszych grafik czerwoni użyją nowej architektury RDNA2. Karty powinny być wykonane w 7 nm procesie produkcyjnym oraz mogą oferować znacznie mniejszy pobór mocy niż Navi pierwszej generacji.

Global Foundries może produkować procesory Intel

Od dawna wiemy, że Intel ma i cały czas będzie zmagał się z problemami produkcyjnymi dotyczącymi procesorów. Okazuje się, że w ich rozwiązaniu może pomóc Global Foundries.

Problemy wynikają ze zbyt dużego popytu na procesory, których fabryki nie są w stanie zapewnić. Global Foundries wraz z TSMC reprezentują największe fabryki czipów na świecie, więc nic dziwnego, że Intel tam szuka pomocy.

Zgodnie z pierwszymi przeciekami, Intel może zlecić Global Foundries produkcję stosunkowo słabych procesorów, takich jak i3, Pentium czy Celeron. To posunięcie uwolni pozostałe linie produkcyjne, które skupią się na wydajniejszych konstrukcjach.

Taka decyzja może jednak mieć pewne konsekwencje. Standardy Global Foundries mogą różnić się od do tej pory utrzymywanych, więc procesory z fabryk tej firmy mogą odstawać od innych. Nie jest to więc idealne rozwiązanie dla Intela, ale czy firma ma jakiekolwiek inne wyjście?

AMD ostrzega przed fałszywymi chłodzeniami Wraith Prism

Procesory AMD dostarczane są z różnymi chłodzeniami. Najwyższy model jest całkiem wydajny oraz ma atrakcyjne dla oka podświetlenie.

Wiele osób decyduje się więc na jego osobny zakup. Okazuje się jednak, że w sieci sprzedawane są fałszywe wersje chłodzenia. Całość sprowadza się do ilości ciepłowodów.

Wraith Prism, chłodzenie Wraith Prism, uwaga Wraith Prism

Oryginalna wersja ma 4 rurki cieplne, natomiast w sieci znajdziecie wersje z sześcioma ciepłowodami. AMD nigdy nie wprowadziło takiego modelu do sprzedaży i nie ma takiego zamiaru. Jest to zmodyfikowany projekt oryginału i należy unikać jego zakupu.

Fałszywa wersja pochodzi oczywiście z Chin i jest znacznie gorszej jakości. Najpewniej, mimo większej ilości ciepłowodów, nie radzi sobie ona z chłodzeniem i nadaje się tylko do utylizacji. Uważajcie więc na to co kupujecie w sieci. Warto dokonywać zakupów przez oficjalną dystrybucję, dzięki czemu zawsze macie pewność legalności i jakości zakupionych produktów.

NZXT prezentuje nowe AiO z serii X-3 i Z-3

NZXT zaprezentowało nowe chłodzenia cieczą z serii X-3 i Z-3. Pod wieloma względami różnią się one od poprzednich modeli.

W skład serii Z-3 wchodzą modele Z63 i Z73. Seria X będzie oferowała wersje X53, X63 i X73. Główna różnica pomiędzy dwoma seriami to wygląd pompki. Modele X będą miały efekt nieskończoności, a Z będą oferowały wyświetlacz LCD 2,36 cala. Dzięki oprogramowaniu NZXT CAM będziecie mogli na nim wyświetlić co tylko chcecie, także animowane GIFy. Jest to najnowszy trend wśród chłodzeń cieczą i muszę przyznać, że może to się prezentować niesamowicie.

Oba modele będą dostarczane z wentylatorami Aer P, które mają zapewnić wysoką wydajność AiO. Poza tym nie zabraknie kompatybilności z pozostałymi urządzeniami RGB od NZXT. AiO będą kompatybilne ze wszystkimi popularnymi podstawkami, w tym LGA 1151 czy AM4. Ceny prezentują się następująco:

  • Kraken X53: 129,99 dolarów
  • Kraken X63: 149,99 dolarów
  • Kraken X73: 179,99 dolarów
  • Kraken Z63: 249,99 dolarów
  • Kraken Z73: 279,99 dolarów