WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Najciekawsze newsy – hardware [31.01.2020]

Po dniu przerwy powracają newsy o kartach graficznych. AMD będzie oferował ze swoimi konstrukcjami do 3 gier, nowe karty Nvidi będą znacznie wydajniejsze, a Asus naprawia serię RX 5700. Na koniec dowiemy się kiedy Intel wypuści nowe mobilne procesory.

AMD zaoferuje 3 gry z kartami RX 5000

AMD odnowi ofertę Raise the Game w lutym 2020 roku. Firma będzie oferowała trzy gry dla osób, które kupią grafikę z serii RX 5000.

Poprzednia edycja zakończyła się 31. grudnia, ale osoby biorące w niej udział miały czas do 31. stycznia na aktywację produktów. AMD oficjalnie nie ogłosiło nowej edycji, ale informacje na jej temat wyciekły do sieci.

gry AMD, gry RX 5000

Wraz z kartami otrzymacie więc takie tytuły jak Resident Evil 3, Warcraft III: Reforged i Ghost Recon Breakpoint. Wszystkie zakupione karty z serii RX 500 i 5000 będą miały też darmową trzymiesięczną subskrypcję Xbox Game Pass.

Niestety wygląda na to, że RX 5600 XT jest wykluczony z promocji. Możliwe, że jest to tylko błąd w przeciekach i karta będzie też oferowana wraz z trzema grami. Czy tego typu promocje zachęcają Was do zakupu danej karty graficznej?

Nowe grafiki Nvidia będą do 75% szybsze niż obecna generacja

Architektura procesorów graficznych Ampere nowej generacji jest jedną z najbardziej strzeżonych tajemnicy firmy Nvidia. Częściowe informacje na jej temat jednak wyciekły już do sieci.

Nowe procesory graficzne zasilą superkomputer Big Red 200 i będą nawet o 75% szybsze od istniejących układów GPU HPC. Superkomputer zostanie zaprojektowany w dwóch etapach. Pierwsza część już działa i składa się z 672 podwójnych węzłów mających procesory EPYC 7742 (64 rdzenie/ 128 wątków). Łącznie jest więc 86,016 rdzeni i 172,032 wątków.

Drugi etap budowy ma wdrożyć obsługę nowych procesorów graficznych Nvidia. Początkowo miał on mieć układy Tesla V100, ale według osób zarządzających projektem lepiej jest poczekać na karty nowej generacji. Grafiki mają mieć bowiem nawet o 75% większą wydajność.

Nowa generacja kart graficznych ma także poprawić sprzętowe śledzenie promieni, które cały czas nie jest idealne. Grafiki mają mieć więcej rdzeni RT, co ma zapewnić większą wydajność. Musimy jednak jeszcze sporo poczekać zanim zobaczymy karty w akcji.

Asus wprowadza zmiany w kartach RX 5700 TUF

Seria TUF RX 5700 obejmuje takie konstrukcje jak UF 3-RX5700-O8G-EVO-GAMING i TUF 3-RX5700XT-O8G-EVO-GAMING. Okazuje się, że te karty ulegną ważnym poprawkom.

Test oryginalnej wersji możecie przeczytać pod tym linkiem. Co się zmieni w nowych edycjach? Zostanie zastosowany całkowicie nowy radiator z aluminiowymi finami, które zapewnią lepsze odprowadzanie ciepła. Także będzie się on stykał z różnymi elementami na PCB (w tym z pamięciami), co zapewni odpowiednie chłodzenie większej ilości elementów karty.

Asus zmienił też wentylatory na modele Axial-Tech. Nowe śmigła oferują inny przepływ powietrza, który też pozytywnie wpłynie na pracę grafiki. Warto jednak pamiętać, że wentylator na samym środku będzie nieco mniejszy od pozostałych.

Samo taktowanie pozostanie bez zmian. Nowe karty powinny już zastąpić stare w sklepach. Ciekawe, czy trafią one do testów i rzeczywiście poprawi się choćby temperatura pamięci.

Kiedy Intel wypuści nowe procesory mobilne?

W sieci pojawiły się nowe informacje dotyczące mobilnych procesorów Intela. Okazuje się, że konstrukcje takie jak Core i5 10300H, Core i7 10750H, i Core i7 10875H niedługo mogą trafić do laptopów.

Zgodnie ze źródłem embargo na nowe procesory wygasa 31. marca 2020 roku. Dalej nie znamy ich oficjalnej specyfikacji ani wydajności, ale zdjęcie embargo najpewniej oznacza, że recenzenci będą mieli dostęp do procesorów jeszcze przed premierą.

Wiemy tylko, że Core i7 10875H będzie miał 8 rdzeni i 16 wątków, i7 10750H będzie miał 6 rdzeni i 12 wątków a i5 10300H zaoferuje cztery rdzenie. Wydaje się jednak, że nowe CPU nie będą w stanie konkurować z procesorami od AMD. Czy tak rzeczywiście będzie dowiemy się za dwa miesiące.