WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Najciekawsze newsy – smartfony i telekomunikacja [12.02.2020]

Z Koronawirusem przegrały nie tylko targi MWC, problemy z jego powodu na również Apple. Problemów nie mają za to Sprint i T-Mobile, które dostały zgodę na fuzję w USA. Mamy też kilka promocji, niekoniecznie walentynkowych oraz jubileusz Profilu Zaufanego.

Apple ma problemy z produkcją sprzętu. Dzięki Koronawirus!

Problemy z produkcją ma może nie tyle Apple, co jego dostawcy podzespołów produkowanych w Chinach. Ze względu na ograniczenia nałożone przez miejscowy rząd mają one problemy z funkcjonowaniem fabryk. To oznacza znaczne opóźnienia dla firm takich jak Apple, które są w dużym stopniu uzależnione od chińskiego łańcucha dostaw. A do tego w tle ciągle mamy nierozwiązaną wojnę handlową pomiędzy Chinami, a USA.

2020 rok jest dla Apple podwójnie gorący, bo firma szykuje dwie premiery – iPhone’ów 12 oraz iPhone’a 9 (SE 2). Ale opóźnienia w produkcji trwały zbyt długo. Dlatego też firma przenosi produkcję czego tylko może na Tajwan. Tam jak na razie fabryki pracują bez zakłóceń. Zakłócona jest za to na pewno premiera iPhone’a 9, która na pewno będzie uzależniona od dostaw podzespołów.

Wielka fuzja amerykańskich operatorów może dojść do skutku

Sprint 5G

Sąd w Nowym Jorku zakończył wielomiesięczny spór w sprawie fuzji operatorów Sprint i T-Mobile na rynku amerykańskim. Decyzja sądu oddaliła skargę aż 13 stanów, które nie wyrażały zgodę na transakcję. Zdaniem sądu fuzja nie wpłynie istotnie na ograniczenie konkurencyjności rynku.

Umowa o wartości 26,5 mld dolarów doprowadzi do pokrycia Stanów Zjednoczonych przez T-Mobile siecią 5G w 97% w ciągu trzech lat. Ale najpierw musi być spełniony szereg warunków. Najważniejszy z nich to oddanie operatorów wirtualnych T-Mobile w ręce Dish Mobile (chodzi o Virgin Mobile oraz Boost Mobile) oraz udostępnienie infrastruktury pozwalającej im działać przez okres trzech lat. W tym czasie Dish musi zbudować własną sieci, która w ciągu najbliższych trzech lat dotrze do 70% populacji kraju.

Hammer z prezentem – 100 zł i wydłużona gwarancja

Osoby kupujące modele Hammer Explorer oraz Iron 3 otrzymają prezent w postaci karty na zakupy w kwocie 100 zł oraz dodatkowy rok gwarancji. Promocja obowiązuje do 29 lutego 2020 roku. Tak, mamy rok przestępny.

Promocja została przygotowana z okazji startu sprzedaży smartfonów Hammer w sieci sklepów Telakces.

Huawei odda słuchawki za opinię

Huawei FreeBuds 3, test Huawei FreeBuds 3, recenzja Huawei FreeBuds 3, FreeBuds 3, aiprodsy Huawei, test FreeBuds 3, recenzja FreeBuds 3

Promocja Huaweia trwa od 13 lutego do 12 marca. Aby wziąć w niej udział należy pobrać jedną z wybranych 24 aplikacji z AppGallery, a następnie ją ocenić i skomentować. A konkretnie odpowiedzieć na pytanie – Jak dana aplikacja pomaga mi w codziennym życiu? Pytanie pojawi się w sekcji komentarzy w AppGallery. Wśród komentujących zostaną wylosowane słuchawki Huawei FreeBuds 3. Dodatkowo autorzy 200 pierwszych komentarzy otrzymają do wykorzystania 5 punktów Huawei, do wydania w AppGallery.

A oto lista 24 aplikacji: Allegro, Audioteka, Ceneo, eSky, IPLA, Listonic – Groccery Shopping, Microsoft Office Mobile, Microsoft Translator, Moto Rider Go, Multikino, NaviExpert, n7player Music Player, OLX, ONET wiadomości, Open FM, Pracuj.pl, Rossman, SkyCash, TVP VOD, Traficar, World of Tanks, WP Pilot, Volleyball Challenge, Żappka.

Już 5 mln osób ma Profil Zaufany

Pamiętam jak kilka miesięcy temu podczas jednej z konferencji minister cyfryzacji Marek Zagórski mówił, że chciałby aby do końca 2019 roku z Profilu Zaufanego korzystało 10 mln Polaków. Oczywiście minister wiedział, że to pobożne życzenia, ale ogłoszony dzisiaj osiągnięty pułap 5 mln użytkowników to też naprawdę solidy wynik.

Jeszcze cztery lata temu Profil Zaufany miało 400 tys. osób. W samym 2019 roku założyło go 2 114 370 osób. To tyle samo ile przez ostatnich siedem lat(!).

Profil Zaufany to naprawdę wygodna sprawa. A wiele osób o tym nie wie. Często widzę zdziwione miny osób, które słyszą, że nowy dowód osobisty można wyrobić przez Internet. A zdjęcie do niego zrobić telefonem. Tak, są miejsce w Polsce, w których faktycznie mamy XXI wiek.