Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – hardware [14.06.2021]

test ZOTAC GeForce RTX 3070 Ti AMP Holo, recenzja ZOTAC GeForce RTX 3070 Ti AMP Holo, opinia ZOTAC GeForce RTX 3070 Ti AMP Holo

W minionym tygodniu pojawiły się testy kolejnej ważnej karty – GeForce RTX 3070 Ti. Nie zabrakło też kilku innych ciekawych wiadomości.

Premiera GeForce RTX 3070 Ti

GeForce RTX 3070 Ti to karty, które plasują się nad RTX 3070. Jak zawsze nie ma co mówić o ich sugerowanych cenach, bo sklepy i tak zrobią co chcą. Niestety cena jest tutaj kluczowa, bowiem sama karta nie imponuje wydajnością i nie ma dużych różnic w stosunku do RTX 3070. Miałem okazję przetestować dwa modele, a linki do nich znajdziecie poniżej. Testy przeprowadziłem w 3 rozdzielczościach, nie zabrakło też temperatur, głośności poboru mocy czy podkręcania. Jeśli więc zastanawiacie się nad którymś z modeli to warto przeglądnąć testy.

Czytaj też: Test Palit GeForce RTX 3070 Ti GamingPro
Czytaj też: Test ZOTAC GeForce RTX 3070 Ti AMP Holo

Nowe informacje o HBM3

SK Hynix od dłuższego czasu pracuje nad pamięciami HBM nowej generacji. JEDEC tworzący standard HBM3, nie dokonał jeszcze ostatecznej standaryzacji, ale firma ma już pamięci w fazie rozwoju. Mają one przynieść przepustowość powyżej 665 GB/s oraz transfery wejść/wyjść do 5,3 Gb/s na stos. Takie kości mogą się przydać do najwydajniejszych procesorów graficznych lub układów FPGA. Niestety jeszcze nie wiemy, kiedy będziemy mogli zobaczyć HBM3 w akcji. Możliwe, że sięgnie po nie AMD, które już raz miało przygodę z HBM, ale czy tak się stanie to jeszcze zobaczymy.

SK Hynix HBM3, HBM3

Pierwsze testy Intel Core i9-11900KB

Intel Core i9-11900KB to pierwszy 10 nm procesor Intela. Jest on zintegrowany z NUC 11 Extreme i nie można go kupić osobno. Ktoś właśnie dorwał ten komputer i opublikował testy przed premierą. Intel Core i9-11900KB oferuje 8 rdzeni/ 16 wątków, 24 MB pamięci podręcznej oraz bazowe taktowanie 3,3 GHz, które może dobić do 4,9 GHz dla wszystkich rdzeni oraz 5,3 GHz dla jednego. Testy wykonane zostały w programie 3DMark w połączeniu z RTX 3060. Wyniki pokazują, że jest on trochę szybszy w teście fizyki. Pamiętajcie jednak, że procesor zamknięty jest w małej obudowie, gdzie mogą istnieć ograniczenia pod kątem mocy i chłodzenia.

Intel Core i9-11900KB przetestowany, Intel Core i9-11900KB, test Intel Core i9-11900KB

Kiedy może odbyć się premiera Zen 4 i RDNA 3?

W sieci pojawiło się kilka ciekawych informacji na ten Zen 3 oraz RDNA 3. Najważniejsze z nich dotyczą przewidywanej daty premiery. Okazuje się, że więcej informacji na ten temat dowiemy się dopiero za rok. Oba produkty mają mieć swój ą premierę dopiero w IV kwartale 2022 roku, więc nie ma co wcześniej oczekiwać zmian. Oczywiście wcześniej można oczekiwać innych produktów, ale na najważniejsze przyjdzie nam najwyraźniej jeszcze sporo poczekać.

MSI przywraca GeForce GT 730

Sytuacja na rynku kart graficznych jest naprawdę dramatyczna. Doszło nawet do tego, że MSI ogłosiło rozpoczęcie sprzedaży GeForce GT 730. Jest to siedmioletnia karta graficzna, o której istnieniu tak naprawdę już zapomnieliśmy. Ma ona tylko 384 rdzenie CUDA i taktowanie boost 902 MHz. Złącza obrazu to HDMI, DVI i D-SUB. Karta nie wymaga też dodatkowego chłodzenia. Cała sytuacja wygląda jak żart, ale niestety jest prawdą. Czy uważacie, że ktoś rzeczywiście może zdecydować się na zakup takiej grafiki?

Inno3D wprowadza karty RTX 3000 LHR

Modele LHR mają ograniczać wydajność w wydobywaniu kryptowalut o ok. 50%. Właśnie Inno3D pokazało swoje modele kart z dopiskiem LHR. Dużym plusem dla producenta jest po prostu dodanie do swoich grafik dopisku LHR. Dzięki temu nie ma zbędnego kombinowania i od razu wiadomo, co się kupuje. Niezależne testy wykazały też, że ogranicznik działa bez problemów. Karty niemal od razu zbijają swoją wydajność przy wydobywaniu Ethereum i nie wykazują żadnych różnic w grach względem oryginałów.