Reklama

Najciekawsze newsy tygodnia – hardware [15.02.2021]

Nvidia GeForce RTX 3060 cena

W ostatnim tygodniu słyszeliśmy naprawdę sporo o procesorach Intel i płytach głównych LGA. Nie zabrakło jednak też kilku newsów dotyczących pozostałych podzespołów, w tym kart graficznych.

Intel B460 i H410 bez wsparcia dla nowych procesorów

Chipsety Intel B460 i H410 nie będą wspierały nadchodzących procesorów Intel 11. generacji. Okazuje się więc, że nowe procesory będziemy mogli zamontować tylko na płytach Z490. Taka decyzja jest co najmniej dziwna i niespodziewana – na pewno nie przysporzy fanów Intelowi. Jeśli więc kupujecie nowy PC z myślą o zmianach w przyszłości to lepiej już zainwestować w płytę Z490.

B460 i H410 11. generacja intel

Czytaj też: Chipsety Intel B460 i H410 bez wsparcia dla nowych procesorów

Płyty Asus Z490 bez pełnego wsparcia dla PCI-E Gen4

Asus, jako bodajże jedyny z producentów, nie zapewnił płytom Z490 pełnego wsparcia dla PCI-E Gen4 po zmianie procesora na 11. generację. Dwie konstrukcje firmy zostały właśnie przetestowane z nowym procesorem i dyskiem Samsung 980 Pro 1 TB, który działał z połowa normalnej wydajności. Niestety ciężko będzie coś firmie na to poradzić – dopiero konstrukcje Z590 będą w stanie zapewnić odpowiednią wydajność dysków.

asus z490 PCI-E gen4 x4

Czytaj też: Płyty Asus Z490 przetestowane z procesorem Intel Rocket Lake

Kart RTX 3060 sprzedawane w Pakistanie

Oficjalny dystrybutor kart Palit w Pakistanie wprowadził RTX 3060 do sprzedaży. Ceny są ogromne, bowiem po przeliczeniu na złotówki wynoszą one ok. 2800 zł. Jest to więc kwota znacznie większa od MSRP i niestety musimy szykować się na tego typu kwoty także w polskich sklepach.

Nvidia GeForce RTX 3060 cena

Czytaj też: Karty Nvidia GeForce RTX 3060 są już sprzedawane w Pakistanie

Nvidia GeForce GTX 1050 Ti powraca do sklepów

Aktualnie w sklepach brakuje kart graficznych. W związku z tym, Nvidia zdecydowała się to przywrócenie do sprzedaży grafik GTX 1050 Ti. Są to konstrukcje, które od dwóch lat prawie nie były dostępne, ale teraz się to zmieni. Niestety nie liczcie na niskie ceny – aktualnie wynoszą one blisko 1000 zł.

Czytaj też: Nvidia GeForce GTX 1050 Ti wraca ze świata zmarłych

Intel obniża ceny swoich procesorów

Nadchodząca 11. generacja i konkurencja ze strony AMD sprawiły, że Intel obniżył ceny procesorów 10. generacji. Są one naprawdę spore i sprawia to, że CPU są znacznie atrakcyjniejszym wyborem od propozycji czerwonych.

Czytaj też: Obniżki cen procesorów Intel Core za sprawą cięć Intela

Nvidia potwierdza premierę RTX 3060

Nvidia oficjalnie potwierdziła datę premiery kart RTX 3060. Odbędzie się ona 25. lutego i wtedy też pojawią się pierwsze testy kart. Jak już dobrze wiecie, nie ma co patrzyć na sugerowane ceny, bowiem sklepy wprowadzą karty i tak w znacznie wyższych kwotach.

Czytaj też: Nvidia potwierdza datę premiery RTX 3060

Na rynek trafią procesory Intel Comet Lake-Refresh

Intel syzkuje odświeżone procesory Comet Lake. Na rynek na pewno trafią modele i3-10105F, który trafił już do jednego z malezyjskich sklepów. Premiera procesorów ma się odbyć w pierwszym kwartale 2021 roku, ale dokładna data jest nieznana. Niestety nowe konstrukcje nie będą miały zintegrowanej grafiki Xe-LP i zaoferują mały wzrost taktowań względem oryginałów.

Intel Comet Lake-Refresh

Czytaj też: Intel szykuje procesory Comet Lake-Refresh