Reklama

Najciekawsze newsy tygodnia – hardware [24.05.2021]

GeForce RTX 3080 Ti, premiera GeForce RTX 3080 Ti, cena GeForce RTX 3080 Ti, RTX 3080 Ti

W mijającym tygodniu zbyt wiele newsów hardware nie pojawiało się na WhatNext. W związku z tym w podsumowaniu podeprę się informacjami, które po prostu pojawiły się w sieci.

Nie ma co liczyć na procesory Ryzen 5000XT

W sieci pojawiło się oświadczenie od AMD dotyczące wzrostu wydajności nowej rewizji procesorów Ryzen 5000. Okazuje się, że nie zapewnią one niczego nowego, jedynie dostępność może być większa.

W ramach naszych nieustających starań na rzecz zwiększenia możliwości produkcyjnych i logistycznych, AMD w ciągu następnych 6 miesięcy będzie stopniowo przenosić procesory AMD Ryzen serii 5000 dla komputerów stacjonarnych do rewizji B2. Nie przynosi ona ulepszeń w zakresie funkcjonalności i wydajności oraz nie jest wymagana aktualizacja BIOS.

Benchmark.pl

Nie macie więc co liczyć na nowe jednostki Ryzen 5000XT ani żadne zmiany w architekturze. Ciekawe tylko, co w takim razie z Ryzenem 9 5950XT, który miał mieć większe zegary i w sieci pojawiły się już pierwsze informacje na jego temat?

Czy nadchodzi RTX 3090 Ti?

ZOTAC do swojego oprogramowania dodał obsługę nowych kart graficznych. Dotyczy top modeli RTX 3070 TI, RTX 3080 Ti oraz RTX 3090 Ti, o której wcześniej ani razu nie słyszeliśmy. Póki co także nikt nie potwierdził jej premiery ani nawet tego, że Nvidia pracuje nad modelem. Możliwe więc, że jest to błąd producenta, albo wie on znacznie więcej od nas. Tak czy inaczej na potwierdzenie istnienia grafiki musimy jeszcze poczekać.

Czy to koniec wydobywania Ethereum na kartach graficznych?

Ethereum to główna kryptowaluta, która wydobywana jest na kartach graficznych. Okazuje się, że może się to niedługo zmienić. Twórcy chcą bowiem przez z Proof of Work na Proof of Stake. Zmiana nastąpi w ciągu najbliższych miesięcy i oznacza ona brak konieczności udostępniania mocy obliczeniowej, które pożera całą masę energii elektrycznej. Wedle szacunków zużycie energii spadnie aż o 99,95%. Może wreszcie coś zmieni się na rynku grafik i karty będą dostępne w normalniejszych cenach?

Pierwszy komputer dla graczy z Intel Iris Xe

W sklepie BestBuy pojawił się komputer CyberPowerPC – Gamer Xtreme Gaming Desktop. Okazuje się, że ma on między innymi kartę graficzną Intel Iris Xe, czyli z GPU DG1 opartym na architekturze Xe-LP.  Będzie to więc stosunkowo słaby model, ale sam PC jest pierwszym, który oferuje tę grafikę w zestawie. Sama karta ma raczej krótki PCB i nie wymaga żadnego zasilania. Ciężko tutaj o więcej informacji, bowiem same zdjęcia komputera zbyt dobrze jej nie pokazują.

PC ma także procesor i5-11400F, 8 GB pamięci 3000 MHz oraz 500 GB dysk SSD. Całość kosztuje 750 dolarów, czyli cena nie jest zbyt duża. Ciekawe, kiedy na rynek trafią pierwsze komputery mające znacznie mocniejszą grafikę Intela niż powyższy.

Kiedy rozpocznie się sprzedaż RTX 3080 Ti i RTX 3070 Ti?

Coraz więcej informacji wiemy na temat RTX 3080 Ti i RTX 3070 Ti. Karty zostaną pokazane już 31. maja, a chwilę po tym pojawią się ich testy – kolejno 2. czerwca oraz 9. czerwca. A co ze sprzedażą grafik? Ta ma rozpocząć się tydzień później, co da możliwość konsumentom dokładnego zapoznania się z kartami. Co ważne powinny one mieć rdzenie LHR obniżające wydajność w wydobywaniu krytpowalut. Ciekawe czy rzeczywiście pomoże to coś w dostępności grafik w sklepach i co ważniejsze pozwoli na zmniejszenie cen.

Pierwsze zdjęcie Radeon RX 6600 XT

W sieci pojawiła się karta Radeon RX 6600 XT. Zdjęcie pokazuje tylko część z kodem kreskowym, ale jest to jakiś referencyjny model firmy współpracującej z AMD. Wskazuje na to napis MDA, czyli Made by AMD. Samo chłodzenie nie powinno przynieść rewolucji i raczej będzie tradycyjne. Karta ma być oparta o rdzeń Navi 23 i może mieć 8 GB pamięci GDDR6. Zegary mają sięgać 2350 MHz, a na rynek powinien też trafić model Radeon RX 6600.