Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – hardware [25.01.2021]

ceny procesorów Intel Rocket Lake-S

W mijającym tygodniu dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy dotyczących podzespołów. Wiele mówi się o procesorach, ale nie milkną też komentarze dotyczące obecnej sytuacji na rynku kart graficznych.

To koniec Intel Optane Memory SSD dla konsumentów

Intel ogłosił, że uśmierca Optane Memory SSD przeznaczonych na rynek konsumencki. Niestety nic nie zapowiada jego następcy, więc po prostu takie moduły mogą zniknąć z rynku. Wszystkie dyski SSD z serii Intel Optane Memory M10, 800P, 900P i 905P zostały wycofane z produkcji, a finalne dostawy planuje się zrealizować w przyszłym miesiącu.

Czytaj też: Intel uśmierca pamięci Optane Memory SSD dla konsumentów

Znamy europejskie ceny procesorów Intel Rocket Lake-S

W sieci pojawiły się europejskie ceny nadchodzących procesorów Intel Rocket Lake-S. Okazuje się, że seria i9 będzie o ok. 6,6% tańsza od poprzedniej, natomiast pozostałe modele zanotują średni wzrost cen o 6,5%. Dokładne kwoty możecie znaleźć w newsie podlinkowanym poniżej.

Czytaj też: Poznaliśmy europejskie ceny procesorów Intel Rocket Lake-S

Czy powstanie Nvidia RTX 3060 Founder Edition?

W sieci pojawiły się informacje dotyczące Nvidia RTX 3060 Founder Edition. Okazuje się, że zieloni nie mają w planach stworzenia takiej grafiki. Wszystkie modele RTX 3060 będą więc autorskimi konstrukcjami od ASUSa, ZOTACa, MSI, KFA2 czy Gigabyte. Karta, która pokazywała się na materiałach promocyjnych Nvidii, była więc tylko renderem i firma nie zamierza jej wprowadzać do sprzedaży.

Czytaj też: Są szanse na GeForce RTX 3060 Founders Edition?

Nvidia może przywrócić karty RTX 2060

W związku z problemami na rynku GPU Nvidia może przywrócić karty RTX 2060 i RTX 2060 SUPER. Ich produkcja została już wstrzymana, ale grafiki mogą wrócić na rynek. Ceny mogą wynosić 300 i 400 euro kolejno, więc blisko oryginalnych cen. Co ciekawe RTX 3060 ma kosztować 339 euro (ceny nie zawierają podatków). Ciekawe, czy starsze grafiki rzeczywiście wrócą do sprzedaży i poprawią sytuację na rynku.

Czytaj też: Powrót GeForce RTX 2060? NVIDIA przywróci starą generację kart

Ile mogą kosztować karty RTX 3060?

W jednym z brytyjskich sklepów pojawiły się karty RTX 3060 wraz z cenami. Niestety wcale tanio nie będzie, a ceny są bliskie RTX 3060 Ti. Najtańszy model kosztuje ok. 2400 zł, podczas gdy większość wyceniona została na ok. 2550 zł. Nie ma co szykować na się poprawę sytuacji na rynku – będzie nadal dosyć drogo.

ceny RTX 3060

Czytaj też: Pierwsze przecieki z cenami RTX 3060

Kiedy zadebiutuje karta graficzna Intel DG2?

Raja Koduri ujawnił właśnie, kiedy zadebiutuje karta graficzne Intel DG2. Pojawi się ona w 2021 roku i ma mocno namieszać na tym rynku. Grafika trafi na rynek w dwóch wersjach:  jedna z 4096 shaderami (512 CU), 8 GB pamięci GDDR6, a druga z 1024 shaderami (128 CU) i 6 GB pamięci GDDR6.

Czytaj też: Kiedy zadebiutuje karta graficzna Intela? Model DG2 nadchodzi

Asus prezentuje AiO ROG Ryujin II

Asus zaprezentował właśnie następcę znanego i często kupowanego AiO. Model ROG Ryujin II zaoferuje świetny design oraz 3,5 calowy wyświetlacz OLED. Jest on dwa razy większy od poprzednika i ma zapewnić świetne wrażenia wizualne. Jeśli więc szukacie AiO z wyświetlaczem to warto poczekać aż ROG Ryujin II trafi do sklepów.

Chłodzenie wodne ASUS ROG Ryujin II, Chłodzenie wodne ASUSa ROG Ryujin II, Chłodzenie wodne, ASUS ROG Ryujin II

Czytaj też: Chłodzenie wodne ASUS ROG Ryujin II przyciąga wzrok wyświetlaczem