Reklama

Najciekawsze newsy tygodnia – hardware [29.03.2021]

unboxing flagowego Intel Core i9-11900K, unboxing flagowego Intel Core

Miniony tydzień był dosyć spokojny pod względem hardware. Nie zabrakło jednak kilku ciekawych informacji, w szczególności dotyczących kart graficznych czy procesorów.

Asus zdradza szczegóły Intel DG1

Na stronie Asusa pojawiła się specyfikacja karty Intel DG1. Ma ona 80 EU, które przekładają się na 640 jednostek cieniujących. Karta obsługuje wyjście wideo DisplayPort, HDMI i DVI-D. Nie zabrakło też 4 GB pamięci LPDDR4. Co ciekawe grafika jest zgodna tylko z dwoma płytami głównymi – Asus Prime H410M-A i Pro B460M-C.

ASUS ujawnił szczegóły karty graficznej Intel DG1, szczegóły karty graficznej Intel DG1, Intel DG1

Zobaczcie unboxing procesora Intel Core i9-11900K

W sieci pojawił się krótki unboxing procesora Intel Core i9-11900K. Procesor ma  plastikowe pudełko w kształcie kryształu. Jego sprzedaż rozpocznie się 30. marca, ale jednej z osób udało się już dorwać CPU. Przypomnę tylko, że konstrukcja o 8-rdzeniowy i 16-wątkowy procesor.

Intel Meteor Lake oparty o 7 nm

Intel potwierdził, że procesory Meteor Lake to pierwsze konstrukcje oparte o 7 nm. Będą to następcy modeli Raptor Lake, które zadebiutują po Alder Lake. Oznacza to, że 7 nm zobaczymy dopiero w 14. generacji procesorów Intel. Jest jeszcze sporo czasu do ich premiery, więc niestety nic więcej na ich temat nie wiemy.

Nvidia szykuje karty RTX A4000 i RTX A5000

Nvidia szykuje nowe grafiki przeznaczone dla profesjonalistów. Będą to modele RTX A4000 i RTX A5000, które właśnie zostały zauważone w sieci. Karty oparte są o GPU GA104 i GA106, a zieloni wymieniają je pod marką Quadro, która powinna być porzucona. Tutaj również musimy jednak poczekać na dalsze przecieki z dokładną specyfikacją.

Nvidia RTX A4000 i RTX A5000

MSI zwiększy ceny kart graficznych

MSI planuje podnieść ceny kart graficznych. Ma to oczywiście związek z tragiczną sytuacją na rynku. Niestety prezes firmy, Joseph Hsu, mówi, że wysoki popyta utrzyma się przez cały 2021 rok i dopiero kolejne premiery grafik mogą poprawić tę ciężką sytuację. Przyczyną rosnących cen mają też być cła oraz ciągle rosnące koszty logistyczne.

Nvidia może szykować dwie wersje RTX 3070 Ti

Najnowsze doniesienia o RTX 3070 Ti mówią, że karta może trafić na rynek w dwóch wersjach. Mowa tutaj o modelu z 8 GB i 16 GB pamięci. Są to pierwsze informacje na ten temat, więc trzeba do nich podejść ze sporym dystansem. Póki co nikt inny nie potwierdził też tych doniesień. Sama premiera karty może odbyć się już w maju.