WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Najciekawsze newsy tygodnia – motoryzacja [01.11.2020]

Najciekawsze newsy tygodnia – motoryzacja [01.11.2020]

W ubiegłym tygodniu działo się sporo na rynku samochodowym, co wcale nie jest niczym zaskakującym. Zwłaszcza że odbyła się kilka dni temu premiera zupełnie nowego Bugatti.

Kia zmieni się nie do poznania w 2021 roku

Plan S, czyli wielki plan Kii na zmiany od przyszłego roku, to przede wszystkim nowy wizerunek marki, która stanie się teraz „bardziej dynamiczna, stylowa i pomysłowa” z większym naciskiem na pojazdy elektryczne.

Chociaż dokładne zmiany w języku designu poznamy dopiero w dniu premiery nowego produkcyjnego samochodu „w nowej dla Kii erze”, wiemy już, co stanie się z logiem marki. To pozostanie przy znanym nam „Kia”, ale zyska ostry, pochylony i zdecydowanie bardziej nowoczesny wygląd. Wszystkie trzy litery połączą się teraz ze sobą, porzucając charakterystyczną okrągłą obwódkę.

Oto nowy potwór Bugatti. Wyścigowy Bolide rozpędza się do ponad 500 km/h

O nowym hipersamochodzie wyścigowym Bugatti można by pisać wiele, dlatego sugeruje udanie się do wpisu podlinkowanego w nagłówku. Z tym 1850-konnym cackiem o momencie obrotowym 1850 Nm po prostu trzeba się poznać bliżej.

Ten ważący zaledwie 1240 kilogramów Bugatti Bolide (bez płynów eksploatacyjnych), może rozpędzić się do setki w 2.17 sekundy, do 200 m/h już w 4.36 sekundy, a do 300, 400 i 500 km/h kolejno 7.37, 12.08 i 20,16 sekundy. Jednak jego prędkość maksymalna ponoć znacząco przewyższa poziom 500 km/h.

Oto Fiat Tipo 2021 z nowym silnikiem i wersją Cross

Nowy Tipo w wydaniu sedana, hatchbacka i kombi przechodzi pierwszy poważny lifting po swoich pięciu latach na rynku i stąd właśnie zmienione zderzaki, czy nowa maskownica chłodnicy uzupełniona zaktualizowaną odznaką firmy.

Wewnątrz Tipo 2021 otrzymało aktualizację w postaci nowej tapicerki materiałowej na siedzeniach (zależnie od poziomu wyposażenia), dzierżąc teraz 7-calowy cyfrowy zestaw wskaźników i 10,25-calowy ekran dotykowy Uconnect 5.

Tesla ulepszyła Model Y o luksusowe rozwiązanie, zapewniając wyższy komfort i zasięg

W teorii niewielka, a w praktyce znacząca zmiana. Tego typu kaliber skierowała Tesla w stronę Modelu Y, zapewniając mu podwójne szyby. Dzięki nim może i ten samochód elektryczny będzie cięższy, ale ten dodatek rodem z luksusowych samochodów przełoży się na dwie ważne kwestie.

Po pierwsze, podwójne szyby Modelu Y podwyższą poziom ciszy w kabinie, gwarantując lepsze odizolowanie od świszczącego wiatru, a po drugie zapewniona przez nie izolacja wspomoże sam zasięg, jako że kierowcy w mniejszym stopniu będą korzystać z klimatyzacji.

Chiny ogłosiły rok porzucenia spalinowych samochodów. Jest jednak jeden problem

Zgodnie z najnowszym planem Chin, w państwie Kwitnącej Wiśni już w 2035 roku każdy sprzedany nowy samochód będzie elektrycznego typu plug-in.

Problem? Podczas gdy połowa z nich ma dotyczyć modeli w pełni elektrycznych, wodorowych lub hybryd typu plug-in, reszta będzie zwyczajnymi hybrydami.

Chiny plan porzucenia spalinowych samochodów

Te z kolei energię czerpią tylko ze spalania benzyny, obniżając jej spalanie, ale ciągle na niej bazując. Nie brzmi to więc specjalnie dobrze na tle planu Chin osiągnięcia zerowej emisji CO2 do 2060 roku.