Reklama
aplikuj.pl

Najczęstsze skutki uboczne antybiotyków – top 5

Najczęstsze skutki uboczne antybiotyków - top 5

Antybiotyki są dzisiaj wszechobecne. Trudno wyobrazić sobie bez nich walkę z infekcjami bakteryjnymi. Niestety skutki uboczne antybiotyków są poważne – jakie występują najczęściej?

Lekarze przepisują antybiotyki w celu leczenia infekcji bakteryjnych. Większość działań niepożądanych związanych z antybiotykami nie stanowi zagrożenia dla życia. W niektórych przypadkach antybiotyki mogą jednak powodować poważne skutki uboczne, takie jak anafilaksja.

Specjaliści szacują, że działania niepożądane związane z antybiotykami są odpowiedzialne za 1 na 5 hospitalizacji wynikających ze stosowania leków. Gdy wystąpią niepokojące objawy, należy natychmiastowo odstawić antybiotyki i zadzwonić pod numer alarmowy.

Oto pięć najczęściej występujących skutków ubocznych antybiotyków.

Antybiotyki a problemy trawienne

Problemy trawienne są jednym z najczęściej zgłaszanych skutków ubocznych przyjmowania antybiotyków. Obejmują m.in. niestrawność, nudności, wymioty, biegunkę, wzdęcia, uczucie pełności, utratę apetytu i skurcze perystaltyczne. Większość problemów trawiennych ustępuje, gdy przestaje się zażywać antybiotyk. Dlatego tak ważne jest stosowanie osłony podczas antybiotykoterapii.

Antybiotyki a infekcje grzybicze

Wiele antybiotyków ma szerokie działanie, więc poza szkodliwymi bakteriami często zabijają także te pożyteczne. To powoduje rozwój infekcji grzybiczych, m.in. w pochwie, ustach i gardle. Osoby przyjmujące antybiotyki, u których pojawiają się infekcje grzybicze, powinny jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Antybiotyki a interakcje z innymi lekami

Niektóre popularne leki wchodzą w interakcję z niektórymi antybiotykami. Mowa m.in. o lekach antykoncepcyjnych, lekach zobojętniających kwas żołądkowy, lekach przeciwhistaminowych, multiwitaminach i niektórych suplementach, zwłaszcza tych bogatych w cynk, żelazo i wapń. Lista jest długa. Zawsze przed rozpoczęciem antybiotykoterapii powinno się poinformować lekarza lub farmaceutę o przyjmowanych lekach, aby uniknąć niepożądanych interakcji.

Antybiotyki a światłoczułość

Wiele rodzajów antybiotyków sprawia, że skóra jest bardziej wrażliwa na Słońce (tzw. światłoczułość). Przy przyjmowaniu antybiotyków, które mogą powodować nadwrażliwość na światło, powinno się: unikać dłuższych okresów ekspozycji na światło, stosować kremy przeciwsłoneczne o wysokim współczynniku SPF o szerokim spektrum działania, gdy jesteśmy na Słońcu. Każdy, kto doświadcza skrajnej wrażliwości na Słońce podczas przyjmowania antybiotyków, powinien skonsultować się z lekarzem.

Antybiotyki a przebarwienia zębów

Niektóre szacunki sugerują, że u 3-6% osób, które zażywają tetracyklinę, występują przebarwienia na szkliwie zębów. U osób dorosłych przebarwienia są nieodwracalne, ponieważ ich zęby nie zmieniają się. Na niektórych kościach również mogą pojawiać się przebarwienia, ale kości cały czas się przebudowują, więc przebarwienia wywołane stosowaniem antybiotyków są zazwyczaj odwracalne.