Reklama
aplikuj.pl

Najlepsze filmy 2020 roku – streaming

Bad Education pełny zwiastun, Hugh Jackman Bad Education, Bad Education data premiery, Bad Education fabuła filmu, Bad Education film HBO

Podczas, gdy kina były zamknięte serwisy streamingowe starały się dostarczyć nam solidną porcję filmowych wrażeń. Oto najlepsze filmy 2020 roku dostępne na platformach streamingowych. Oczywiście zestawienie jest bardzo subiektywne.

Najlepsze filmy 2020 roku – streaming

Mank

Mank to film, do którego scenariusz napisał zmarły w 2003 roku ojciec Davida Finchera. Tekst powstał niedługo przed jego śmiercią. To produkcja czarno-biała, która wygląda jak żywcem wyjęta z lat 30. XX wieku. W Gary Oldman wciela się w scenarzystę kultowego Obywatela Kane’a – Hermana J. Mankiewicza. Mank opowiada o losach Mankiewicza, który przezwycięża osobiste i zawodowe przeciwności podczas pracy nad arcydziełem Orsona Wellesa. Fincher pokazuje przez pryzmat Manka cienką granicę pomiędzy autodestrukcją a kreatywnością, a do tego wręcz przenosi nad do złotej ery Hollywood czyniąc ja bardziej rzeczywistą, a nie pięknym, niedoścignionym mitem.

First cow

Gdyby ktoś powiedział mi, że będę zachwycała się filmem o krowie to chyba bym go wyśmiała. Ale cóż, ciężko nie zachwycać się First cow, tą sugestywną i mądrą opowieścią Kelly Reichardt o życiu na pograniczu. Historia ma charakter alegoryczny, delikatnie przyciągając klasyczne amerykańskie wyobrażenia o nadziei, ambicji i oszustwie. Film koncentruje się na kucharzu z lat dwudziestych XIX wieku o imieniu Cookie, który zaprzyjaźnia się i wchodzi w interesy z uciekającym chińskim samotnikiem King Lu. Obaj pieką i sprzedają popularne “oily cakes” zrobione z mleka kradzionego krowie mlecznej należącej do bogatego właściciela ziemskiego. First cow wciąga i wbrew pozorom trzyma w napięciu a do tego dostarcza nam wielu emocji.

Czyj to dom?

To dość specyficzny horror, który choć nie należy do tych strasznych porusza bardzo poważny temat. Głównymi bohaterami są sudańscy uchodźcy Bol i Rial, którzy przedostają się do Anglii. Do ucieczki z rodzinnego kraju zmusiła ich wojna pomiędzy plemionami i choć dostają szansę na rozpoczęcie nowego życia to przeszłość uparcie depcze im po pietach. Sama asymilacja w nowym środowisku jest trudna, bo miejscowi patrzą na nich z podejrzliwością i odrazą. Przede wszystkim jednak prześladuje ich widmo utraconej córki (czasem dosłownie), żal i ogromne poczucie winy. Elementy nadprzyrodzone przeplatają się ze skomplikowaną sytuacją uchodźców w nowym kraju, oderwanie od korzeni i niemożność pogodzenia się ze stratą.

Zła Edukacja

Film o chciwości i próżności. Ironiczny dokument fabularny w którym Hugh Jackman wciela się w postać Franka Tassone, kuratora szkolnego okręgu Long Island, który zdołał zdefraudować 11 mln dolarów z budżetu szkolnego. Zanim wybuchł skandal, Frank był uwielbiany zarówno przez uczniów jak i rodziców i nauczycieli. Historia oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, a scenarzysta Mike Makowsky był uczniem szkoły w Roslyn w czasie, gdy Tassone został aresztowany. Jackman w świetny sposób stopniowo ujawnia nowe warstwy emocjonalnej złożoności i moralnej pustki.

Niech gadają

Cudowna Meryl Streep wciela się w postać uznanej autorki, która wraz z przyjaciółmi ze studiów i siostrzeńcem podróżują odebrać nagrodę. Niech gadają to połączenie lekkiej farsy i ostrej intrygi w stylu Soderbergha. Dostajemy solidną dawkę napięcia nawet podczas takich momentów, jak wspólne jedzenie posiłków. Film w bezpretensjonalny sposób każe zastanowić się nad kreatywnością, posiadaniem pieniędzy i nad osobistą odpowiedzialnością.

Może pora z tym skończyć

Młoda kobieta podróżuje ze swoim nowym chłopakiem na odległą farmę należącą do jego ekscentrycznych rodziców. Zwykła z pozoru wycieczka szybko zamienia się w podróż do trudnego problemu świadomości w najnowszym filmie Charliego Kaufmana. Wypełniony po brzegi odniesieniami i cytatami, w tym fragmentami Pauline Kael i Williama Wordswortha, film opiera się na czytaniu lub eleganckiej interpretacji, traktując nerwicę jako temat i styl. Gdy bohaterowie myślą i rozmawiają w kółko, pomysły piętrzą się jak zwały śniegu za oknami. Film miesza w głowach, zmusza do myślenia i jest jednym s tytułów, który na długo zapada w pamięć.

Dick Johnson nie żyje

To ciekawy dokument, który w zabawny, ale i wzruszający sposób pokazuje nam drogę reżyserski Kirsten Johnson do akceptacji nieuchronnej śmierci jej ojca – Dicka Johnsona. Kiedy mężczyzna zaczyna cierpieć z powodu zaburzeń psychicznych, a śmierć wydaje się coraz bliższa reżyserka zaczyna inscenizować szaleńcze, fikcyjne scenariusze jego śmierci. Od uderzenia w głowę spadającym klimatyzatorem po przypadkowe dźgnięcie nożem przez pracownika budowlanego. Śmiech miesza się tutaj z przygnębieniem związanym z konfrontacją ze śmiertelnością najbliższej osoby. To film o starzeniu się, o przetrwaniu i sile. Sam Johnson to czarująca, szczera osoba nawet w chwilach, gdy jego pamięć zaczyna coraz bardziej szwankować. Dick Johnson nie żyje to warta obejrzenia produkcja, która stara się uczynić to co nietrwałe – trwałym.

Pięciu braci

Spike Lee za pomocą filmu Pięciu braci  walczy z historycznym i współczesnym rasizmem, uciskiem, winą, chciwością i braterstwem wykorzystując do tego historię czterech weteranów z Wietnamu wracają do Azji Południowo-Wschodniej by odzyskać szczątki dowódcy, ale również by odnaleźć zakopany przed laty skarb. To dynamiczny, świetnie nakręcony film, w którym przeplatają się melodie Marvina Gaye, retrospekcje, okrzyki do Black Lives Matter, wypowiedzi Trumpa i odniesienia do znanych Afroamerykanów. Do tego wspaniałe kreacje aktorskie i istotne, zapadające w pamięć przesłanie.