Reklama
aplikuj.pl

Zarejestrowano najpotężniejsze trzęsienie na innej planecie

najpotężniejsze trzęsienie na innej planecie, trzęsienie na innej planecie,

Działający ciągle na Marsie lądownik InSight agencji NASA realizuje swoją misję mimo znacznego przekroczenia czasu, podczas którego miał być wykorzystany. Zapewnia to ludzkości całą masę dodatkowych informacji na temat Czerwonej Planety, a ostatnio doprowadziło nawet do tego, że zarejestrowano najpotężniejsze trzęsienie na innej planecie.

Najpotężniejsze trzęsienie na innej planecie

Odczyt miał miejsce 4 maja 2022 roku, czyli dokładnie 1222. marsjańskiego dnia operacyjności InSight, który z powodzeniem wylądował na Marsie w listopadzie 2018 roku. Jego główne zadanie ujawnia sejsmometr o nazwie Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS), który ma mu umożliwić prowadzenie działań badawczych co do wnętrza Czerwonej Planety.

SEIS rejestruje całą aktywność sejsmiczną i do tej pory skatalogował ponad 1300 mniejszych trzęsień ziemi. Początkowe odczyty z misji wskazywały o aktywności sejsmicznej o sile 2,5 magnitudy, ale naukowcy od dawna byli pewni, że na Czerwonej Planecie występują potężniejsze trzęsienia i wreszcie się go doczekali.

Czytaj też: Proteza ręki sterowana myślami bez operacji czy implantów. Student zaskoczył świat

4 maja InSight odnotował najpotężniejsze trzęsienie na innej planecie o magnitudzie 5 cały miesiąc po tym, kiedy miały miejsce dwa ogromne trzęsienia o magnitudzie do 4,2. Te nie umywają się jednak go rekordowego trzęsienia na Ziemi, które nastąpiło w 1960 roku i według szacunków wynosiło 9,4-9,6 magnitudy.