Reklama
aplikuj.pl

Najpotężniejszy laser USA nadchodzi. To ZEUS, który pomoże naukowcom

Najpotężniejszy laser USA nadchodzi, ZEUS,

Zespół naukowców z University of Michigan wkrótce zamontuje ostatnie elementy systemu laserowego Zetawatt-Equivalent Ultrashort Pulse Laser System (ZEUS). Ten najpotężniejszy laser USA pomoże naukowcom w wielu sektorach, bo fizyce kwantowej, przestrzeni kosmicznej, a nawet medycynie.

ZEUS czyli najpotężniejszy laser USA

ZEUS jest następcą 0,5-petawatowego lasera Hercules. Jego maksymalna moc wynosi 3 petawaty, ale ZEUS został zaprojektowany tak, by symulować wiązkę około milion razy potężniejszą od tej, strzelając laserem w wysokoenergetyczną wiązkę elektronów biegnącą w przeciwnym kierunku. Dzięki temu wykorzystanie pełnej mocy ZEUSa w ten sposób zasymuluje zetawatowy impuls laserowy, co pozwoli naukowcom na badanie ekstremalnych plazm i zbadanie tak zwanej elektrodynamiki kwantowej.

Czytaj też: Dwie nowe egzoplanety przypominające Ziemię odkryte przez astronomów. Nadają się dla nas?

Oprócz wartości w odkrywaniu tajemnic wszechświata, ZEUS ma pomóc naukowcom w badaniu tego, jak materiały zmieniają się w bardzo szybkich skalach czasowych i pomóc w rozwoju technologii, które poprawiają wykrywanie broni jądrowej w materiałach transportowych. Badania w obiekcie mogą również doprowadzić do powstania mniejszych i bardziej wydajnych akceleratorów cząstek, które generują wiązki protonów i izotopów promieniotwórczych, przyspieszając rozwój terapii nowotworowych.