Reklama
aplikuj.pl

Na Słońcu doszło do najpotężniejszego od lat rozbłysku

kosmos

29 maja centralna gwiazda Układu Słonecznego doświadczyła najsilniejszego od 2017 roku rozbłysku. NASA zauważyła to zjawisko przy pomocy obserwatorium SDO.

Istnieją trzy kategorie rozbłysków słonecznych: C, M oraz X. Każda kategoria jest dziesięć razy silniejsza od poprzedniej. Tym samym M wiąże się z 10-krotnie potężniejszymi rozbłyskami niż C, ale jednocześnie są one 10-krotnie słabsze niż X.

W tym przypadku doszło do rozbłysku klasy M. Nie był on jednak wycelowany w stronę naszej planety, dlatego nie odczuliśmy jego większych skutków (takich jak np. efektowne zorze polarne). Jednocześnie zjawisko może być dowodem na przechodzenie w bardziej aktywną fazę życia Słońca, które jest w trakcie 11-letniego cyklu.

Czytaj też: Parkujcie w słońcu i pokonajcie koronawirusa

Naukowcy sądzą, że nowy cykl zaczyna się od tzw. minimum słonecznego, kiedy to Słońce posiada zaledwie kilka plam słonecznych i nie jest zbyt aktywne. Zdaniem astronomów potrzeba jednak danych dotyczących co najmniej 6 miesięcy obserwacji oraz liczenia plam, aby potwierdzić doniesienia związane ze zmianami cykli.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News