Reklama
aplikuj.pl

Najstarszy dowód na istnienie życia na Ziemi odnaleziony w Afryce

W dawnym, wyschniętym korycie rzeki odnaleziono tzw. maty mikrobiologiczne, mogące stanowić nasjtarszy skatalogowany dowód na istnienie życia lądowego na naszej planecie. Znaleziska dokonano w południowej Afryce.

Według obliczeń naukowców, drobnoustroje liczą 3,22mld lat i są o ok. pół miliarda lat starsze od poprzednich rekordzistów, odnalezionych w podobnym rejonie, a także na terenie Australii. Warto zaznaczyć, że nie mówimy o najstarszych organizmach w ogóle, lecz o tych, które znajdowały się na lądzie. Gdyby wziąć pod uwagę wszystkie drobnoustroje na Ziemi, wtedy rekordzistami byłyby te, które zamieszkiwały oceany aż 3,8mld lat wstecz.

Teorie na temat istnienia życia na naszej planecie już kilka miliardów lat temu od dawna miały swoich zwolenników. Problemem był brak konkretnych dowodów, jednak sytuacja uległa poprawie. Najnowszego odkrycia dokonano na terenie Republiki Południowej Afryki, a dokładniej w górach Makhonjwa stanowiących jeden z najstarszych obiektów geologicznych.

Jak powiedział jeden z badaczy zaangażowanych w analizę znaleziska, Stefan Lalonde, mikroby są świetnie zachowane. Ukształtowanie terenu wskazuje na to, że żyły one na lądzie, wzdłuż koryta rzeki. To, czym wyróżnia się odkrycie to fakt, iż zachowały się drobnoustroje, nie jedynie zbudowane przez nie struktury. Zostały one na tyle dobrze zakonserwowane, by do dziś można było odnaleźć materię organiczną, która dawniej była częścią tych organizmów.

Analiza atomów azotu znalezionych w wykopalisku wskazuje na to, że mikroby żywiły się azotanami. Było to spowodowane składem ziemskiej atmosfery, która 2,5 do 4 mld lat temu była pozbawiona tlenu. Jak widać, nie stanowiło to przeszkody w powstaniu i ewolucji życia na Ziemi.

[Źródło: livescience.com; grafika: bgr.com]