Reklama
aplikuj.pl

Skorpion sprzed milionów lat jest najstarszym znanym naukowcom

Przedstawiciel nieznanego do tej pory gatunku – pajęczak sprzed 430 milionów lat – został znaleziony na terenie Stanów Zjednoczonych.

Pajęczaki, jako druga, tuż po owadach, najbardziej zróżnicowana grupa zwierząt, jest cennym materiał do badań, ponieważ dostarcza informacji na temat żyjących obecnie pająków, skorpionów czy kleszczy. Odkrycia dokonano w latach 80. uiegłego wieku, ale jego autorzy nie mogli rozpoznać, z czym dokładnie mieli do czynienia. Wiedzieli jednak, że region Waukesha, w którym natrafili na szczątki, przed milionami lat był pokryty płytkim oceanem.

Analiza skamieniałości, której dokonano ponownie w 2016 roku ujawniła, że wśród szeregu szczątków znajdują się m.in. dwa skorpiony. Uwagę badaczy zwrócił fakt, że owe zwierzęta posiadały 7 płytek tworzących tułów. Dla porównania, obecnie żyjące skorpiony posiadają pięć takich płytek. Sama anatomia współczesnych i ówczesnych skorpionów jest jednak zaskakująco podobna, a wiele jej elementów pozostało niezmienionych przez ponad 430 milionów lat.

Nowo odkryty gatunek, nazwany Parioscorpio venator, mógł być jednym z pierwszych, które opuściły wodę i stanęły na lądzie. Niestety nie ma co do tego pewności, bowiem naukowcy przypuszczają, iż ta zmiana mogła rozpocząć się od jednego wspólnego przodka, który następnie rozgałęził się na wiele różnych, żyjących obecnie grup pajęczaków. Anatomia P. venator sugeruje, iż mógł on zamieszkiwać podobne środowisko, co obecnie żyjące skorpiony. Z drugiej strony, jego skamieniałości znajdowały się obok zwierząt morskich, a sam region był pokryty oceanem, co nie wyklucza opcji, że owe skorpiony żyły w wodzie.