WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Najszczęśliwszy kraj na świecie

W którym państwie ludzie czują się najlepiej? Gdzie jest to miejsce w którym mieszkańcy mają wrażenie, że znajdują się na swej idealnej Ziemi Obiecanej? Według badań przeprowadzonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych zawartych w Światowym Raporcie Szczęścia najweselej ludziom jest w ojczyźnie zegarków, czekolady, zaśnieżonych szczytów górskich oraz waluty którą przeklina większość naszych kredytobiorców – Szwajcarii.

Tuż za tym mlekiem i miodem płynącym krajem plasują się Dania, Norwegia i Islandia, wszystkie zbierając około 7.5 punktów w 10-punktowej skali. Oceny te tworzone są poprzez ankietowanie od dwóch do trzech tysięcy obywateli danego kraju. Uczestnicy ankiety udzielają odpowiedzi w zakresie ich pozycji na metaforycznej „drabinie kariery”, biorąc pod uwagę stan PKB danego kraju, długość życia, wsparcie socjalne, wolność i poziom korupcji.

Kiedy w marcu tego roku Gallup przeprowadził podobną ankietę, okazało się że wszystkie najszczęśliwsze kraje znajdują się w Ameryce Łacińskiej. Było to spowodowane tym, że tam wzięto pod uwagę codziennie nastawienie do życia, czyli emocje związane typowo z dniem obecnym, nie zaś – jak w przypadku sondażu ONZ – ogólną satysfakcję z egzystencji w danym państwie.

Na 158 państw, Polska została sklasyfikowana na dalekim, 60 miejscu, zdobywając 5.7 punktów. Bardziej zadowoleni z życia od nas są mieszkańcy takich krajów jak np. Mołdawia, Kazachstan, Arabia Saudyjska czy Uzbekistan. Wygląda na to, że trochę z nas smutasy…

[źródło: livescience.com]