WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Największa bateria na świecie urośnie o połowę w następnym roku

Tesla i Neoen – to te dwie firmy odpowiadają za największą na świecie baterię Hornsdale Power w Australii Południowej, która już do połowy 2020 roku doczeka się wielkiego odświeżenia.

Obiekt Hornsdale Power został zbudowany w 2017 roku, aby złagodzić kłopoty energetyczne stanu Australii Południowej, którą dręczyły ciągłe przerwy w dostawach energii elektrycznej poprzedniego lata. Umowa rządowa została udzielona Tesli, a Elon Musk zobligował się zbudować ją w ciągu 100 dni. Gdyby tego nie zrobił, za wszystkie koszty płaciłby z własnej kieszeni. Jednak zgodnie z jego słowami obiekt ukończono w terminie.

Dzięki pojemności 129 MWh i mocy do 100 MW Hornsdale stał się największą na świecie baterią litowo-jonową, której nie zagroził żaden inny projekt od całych dwóch lat.

Największa bateria, rekordowa bateria, Hornsdale Power, ulepszenie Hornsdale Power

Wkrótce będzie to jeszcze trudniejsze, bo Tesla, Neoen i rząd Australii Południowej wspólnie chcą zwiększyć akumulator o dodatkowe 50 procent, dodając 64,5 MWh pojemności i 50 MW mocy wyjściowej. Ulepszenie doda także tryb, który pozwoli systemowi utrzymać bezwładność sieci energetycznej w obliczu wahań.

ŹRÓDŁO: New Atlas