Reklama
aplikuj.pl

Zobaczcie największą mapę osuwisk skalnych na Księżycu

Zespół naukowców złożony z przedstawicieli ETH w Zurychu i Instytutu Maxa Plancka udokumentował ponad 136 000 obsunięć skalnych na Księżycu, które były spowodowane uderzeniami asteroid.

Obsuwy skalne na Księżycu nie są niczym nowym i pozostawiają po sobie efektowne ślady. Zjawisko to obserwowano już podczas pierwszych bezzałogowych lotów na Srebrny Glob w latach 60. Podczas misji Apollo astronauci przeanalizowali kilka takich śladów i dostarczyli na Ziemię próbki bloków skalnych.

Aby zrozumieć skalę tych osuwisk, autorzy badań przeanalizowali archiwum zawierające ponad dwa miliony obrazów ukazujących powierzchnię Księżyca. W ten sposób powstała mapa tych zjawisk, którą opublikowano na łamach Nature Communications. Dotyczy ona obszaru 80 stopni szerokości geograficznej północnej i południowej, na której doszło do co najmniej 136 610 obsunięć skał o średnicy większej niż 2,5 metra.

Czytaj też: Cybertruck Tesli w księżycowym wydaniu, bo czemu nie

Co ciekawe, wcześniej przypuszczano, że za przemieszczanie się księżycowych skład odpowiadają przede wszystkim lokalne trzęsienia. Nowa mapa sugeruje jednak, że to uderzenia asteroid mogą odgrywać główną rolę w zachodzeniu tego zjawiska. Wygląda na to, iż bezpośrednio lub pośrednio są one odpowiedzialne za ponad 80 proc. wszystkich osuwisk.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News