Reklama
aplikuj.pl

Największe elektrownie fotowoltaiczne na świecie

Największe elektrownie fotowoltaiczne na świecie
Jaka jest największa farma słoneczna na świecie?

Gdzie są największe elektrownie fotowoltaiczne na świecie? To zależy od kryterium, które przyjmiemy.

Wiele państw na świecie regularnie twierdzi, że zbudowało największą elektrownię fotowoltaiczną (farmę słoneczną) na świecie, ale czy te oświadczenia mają rację bytu? Warto przyjrzeć się tym „największym” i porównać je do innych placówek z całego świata.

Oto niektóre z największych elektrowni fotowoltaicznych na świecie – przyjrzyjmy się najciekawszym miejscówkom.

Australia

Na początku roku ogłoszono, że w Australii powstanie ogromna elektrownia fotowoltaiczna. Kosztująca ok. 20 mld $ australijskich placówka Australia-ASEAN Power Link ma zostać zbudowana na odległej stacji bydła na Terytorium Północnym – gdzieś między Darwin a Alice Springs.

Australia-ASEAN Power Link

W momencie budowy farma powinna mieć moc szczytową około 10 GW (gigawatów) i rozciągać się na obszarze około 20 000 boisk piłkarskich. Jest to imponujące samo w sobie, ale energia, którą zbierze nie jest przeznaczona do użytku krajowego, lecz na eksport.

Projekt ma na celu transport energii do Singapuru za pomocą sieci wysokiego napięcia o długości 4500 km, z czego 3700 km ma przebiegać pod morzem. Ten ambitny projekt będzie również obejmował największą na świecie baterię, która zostanie zainstalowana w pobliżu Elliot na Terytorium Północnym.

Oczekuje się, że projekt ten będzie w stanie zaspokoić do 20 % zapotrzebowania Singapuru na energię elektryczną. Budowa ma się rozpocząć w 2023 roku, a elektrownia zacząć działać do 2027 roku.

Chiny

Chiny również twierdzą, że mają największą elektrownię fotowoltaiczną na świecie. Ogromna farma słoneczna o mocy 2,2 GW, zbudowana przez państwową firmę Hunaghe Hydropower Development, została niedawno uruchomiona w chińskiej prowincji Qinghai.

Elektrownia jest również wspierana przez system magazynowania energii o mocy 202,8 MW/MWh. Cały projekt kosztował około 2,2 miliarda dolarów i obejmuje monokrystaliczne panele słoneczne bifacial oraz 900 MW inwerterów łańcuchowych Sungrow SG250HX 1500 V. Budowa farmy rozpoczęła się w listopadzie 2019 r. i została zakończona we wrześniu 2020 r. System magazynowy farmy wdrożono w okresie od maja do września ubiegłego roku.

Farma słoneczna w prowincji Qinghai

Cała farma jest podłączona do linii energetycznej ultrawysokiego napięcia budowanej przez State Grid Corp. of China, która łączy północno-zachodnie prowincje Chin z gęściej zaludnionymi regionami kraju. Linia ta, gdy zostanie ukończona, będzie rozciągać się na długości 1587 km przez prowincje Qinghai, Gansu, Shaanxi i Henan.

Ta farma, jak również inne budowane w Chinach, stanowią ważną część zobowiązania tego kraju do uzyskania 35 % całkowitego zapotrzebowania na energię z „czystych” źródeł do 2030 roku.

Chiny mają wiele innych dużych elektrowni fotowoltaicznych. Jedną z nich jest Tengger Desert Solar Park o ogromnej mocy 1,55 GW. Obejmuje ona 1200 km pustyni Tengger o długości 36 700 km i została zbudowana tak, aby dostarczać energię do ponad 600 000 chińskich domów. Kiedy ją ukończona w 2015 roku, z łatwością zdobyła tytuł największego na świecie obiektu tego typu. Została zbudowana jako wspólny wysiłek China National Grid i kilku chińskich firm energetycznych.

Yanchi Ningxia Solar Park

Kolejną dużą chińską farmą słoneczną jest Yanchi Ningxia Solar Park, zlokalizowana w Ningxia, o mocy zainstalowanej 1 GW. Po raz pierwszy otwarto ją we wrześniu 2016 roku i wówczas uważano, że jest to największa na świecie ciągła instalacja fotowoltaiczna.

Datong Solar Power Top Runner Base powstaje w mieście Datong, w prowincji Shanxi. Obecnie dysponuje mocą zainstalowaną 1,07 GW, a dodatkowe 600 MW jest w trakcie budowy. Elektrownia jest częścią planów chińskiej Krajowej Administracji Energetycznej dotyczących rozwoju projektów solarnych w regionie i obejmuje siedem projektów o mocy 100 MW, pięć projektów o mocy 50 MW oraz kilka projektów o mniejszej mocy.

Abu Zabi

Kolejny pretendent do miana największej elektrowni fotowoltaicznej na świecie jest obecnie planowany w Abu Zabi. Planowana do budowy w Al Dhafram na pustyni w Zatoce Perskiej farma dostała zielone światło w lipcu ubiegłego roku.

Państwowa firma Emirates Water and Electricity Company (EWEC) przyznała kontrakty na realizację projektu międzynarodowemu konsorcjum 26 lipca 2020 roku. Farma będzie miała moc szczytową 2 GW i ma być budowana przez Dhabi National Energy Company (Taqa), lokalna firmę Masdar, francuską firmę EDF i chińską JinkoPower.

Noor Abu Dhabi

Po zakończeniu budowy farma dołączy do innej ogromnej elektrowni fotowoltaicznej w tym regionie – Noor Abu Dhabi o mocy 1,2 GW, której budowa rozpoczęła się w kwietniu 2020 r. Farma zostanie zlokalizowana w odległości około 35 km od Abu Zabi, a jej całkowity koszt budowy nie został jeszcze ogłoszony.

Indie

Kolejny pretendent do tytułu największej farmy słonecznej na świecie pochodzi z Indii. Elektrownia fotowoltaiczna, zlokalizowana w Kamuthi (w stanie Tamilnadu) w południowych Indiach, jest z pewnością ogromna, ale czy największa na świecie?

Elektrownia Kamuthi

Cały projekt kosztował szacunkowo 679 milionów $ i ma łączną moc szczytową 648 MW. Instalacja zajmuje powierzchnię 10 km kwadratowych i wytwarza 5,5 kWh/m² dziennie, a roczna produkcja na poziomie 1,3 TWh/rok wydaje się być możliwa.

Farmy składają się z 576 inwerterów, 154 transformatorów i prawie 7500 km kabli. W sumie, projekt pochłonął 30 000 ton galwanizowanej stali, a około 8500 pracowników pracowało nad instalacją około 11 MW dziennie, aby uruchomić placówkę.