Reklama
aplikuj.pl

W Szkocji powstaną największe w Europie magazyny energii z połączeniem do sieci

największe magazyny energii w Europie,

Z odnawialnymi źródłami energii jest taki problem, że przyroda może im nie sprzyjać. To w najbardziej wzmożonych okresach zapotrzebowania może więc doprowadzić do katastrofy i dlatego właśnie tak kluczowe są magazyny energii, które gromadzą energię na wypadek takich ewentualności. Ich tworzeniem zajmuje się m.in. firma Amp Energy z Toronto, która stworzy aż dwa największe magazyny energii w Europie z połączeniem do sieci pod nazwą Scottish Green Battery Complex.

Firma Amp Energy stworzy największe w Europie magazyny energii

Magazyny energii pozwalają gromadzić energię w czasie nadprodukcji i uwalniać ją w momentach zapotrzebowania, przewyższającego tą aktualnie produkowaną i dostarczaną do sieci przez elektrownie wiatrowe, czy słoneczne. Tę dokładnie funkcję będzie pełnić kompleks Scottish Green Battery, który będzie znajdował się w Hunterston i Kincardine, skupiając swoje działanie na dyspozycji energią generowaną z farm wiatrowych w całej środkowej Szkocji.

Czytaj też: Opracował projekt i makietę bomby nuklearnej. W nagrodę odwiedziło go CIA i FBI

Te magazyny mają zostać uruchomione w kwietniu 2024 roku i będą obejmować dwa obiekty o mocy 400 MW, z których każdy zapewni 800 MWh pojemności magazynowania energii. Wedle projektów pozwolą na wytworzenie do 1750 GWh dodatkowej czystej energii w Szkocji w skali roku i przetransportowanie jej do innych regionów Wielkiej Brytanii. Cały system będzie optymalizowany i zarządzany przez Amp X, czyli autorską cyfrową platformę energetyczną Amp opartą na sztucznej inteligencji.