Jeśli chodzi o wyłonienie posiadacza największych uszu wśród zwierząt, to zadanie jest niełatwe. Chodzi bowiem o podział na największe w ogóle oraz największe w stosunku do rozmiarów ciała.
Zoolog Mary Ellen Holden twierdzi, iż bezsprzecznym liderem jest słoń afrykański, dzierżący również tytuł największego zwierzęcia lądowego. Jeśli chodzi o wymiary duże w stosunku do reszty ciała, to tutaj wyróżnia się gryzoń zamieszkujący Chiny i Monglię, zwany Skocznikiem długouchym.
Euchoreutes naso osiąga ok. 10 centymetrów długości, nie wliczając w to ogona. Z kolei jego uszy, mierzące od 3,8 do 5 cm, stanowią od 40% do 50% długości jego ciała. Dla porównania, uszy słonia afrykańskiego mają średnio ok. 1,2 m długości, co stanowi „zaledwie” 17% długości ciała.
Słoń afrykański posiada największe uszy w świecie zwierząt, jeśli chodzi o wymiary
Po co tym zwierzętom sporych rozmiarów uszy? Prawdopodobnie pomagają ssakom żyjącym w gorącym, suchym środowisku w pozbywaniu się nadmiaru ciepła. Ich uszy są duże i cienkie i znajduje się w nich wiele drobnych naczyń krwionośnych. Kiedy krew po nich krąży, ciepło „uchodzi” wspomagając proces chłodzenia organizmu.
Dużych rozmiarów uszy mogą również pomagać skocznikowi długouchemu w wykrywaniu dźwięków o niskiej częstotliwości. W ten sposób gryzoń jest w stanie lokalizować swoje potencjalne ofiary, czyli owady oraz ukrywać się przed drapieżnikami.