Niespełna kilkadziesiąt godzin temu przyznano zezwolenie firmie Bestseller na budowę nowego najwyższego wieżowca w Europie Zachodniej. Jednak okrzyknięty mianem Tower & Village nie zacznie „drapać chmur” nad jedną ze stolic, czy ważnych miejsc, a nad małym wiejskim miasteczkiem w Dani o nazwie Brande z populacją około 7000 mieszkańców.

Takie miejsce nie zostało wybrane przypadkiem, ponieważ tak się składa, że odpowiadająca za Tower & Village firma Bestseller wywodzi się właśnie z tej mieściny i tak naprawdę buduje sobie nową siedzibę… ale z myślą o przyniesieniu „dobrodziejstwa dla miasta”. Projekt wieżowca autorstwa projektantki Dorte Mandrup ma się wznieść  na wysokość 320 metrów, dzięki czemu będzie wyższy od obecnego najwyższego wieżowca w Europie Zachodniej, londyńskiego Shard, ale o niewiele ponad 10 metrów. W tej wschodniej części do tej pory góruje rosyjski Lakhta Center o wysokości 462 metrów.

Sam projekt nie jest specjalnie fantazyjny. Na jego podstawie Tower & Village wygląda raczej na wąską konstrukcję w kształcie prostego prostokąta ze szkła i stali. U jego podstawy ma się z kolei znaleźć szereg budynków zwieńczonych szkłem. Firma wykonawcza będzie dążyła też do uzyskania certyfikatu DGNB (standard ekologicznego budynku), choć szczegółów niestety zabrakło… co jest oczywiste, zważywszy na to, że prace nad wieżowcem mogą rozpocząć się dopiero za kilka lat.

Czytaj też: Norweski Mjøstårnet oficjalnie najwyższym na świecie budynkiem z drewna

Źródło: New Atlas

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej