WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Na jednym litrze benzyny Eximus IV przewiózłby Was przez prawie cały świat

Na jednym litrze benzyny Eximus IV przewiózłby Was przez prawie cały świat

Podróż takim czymś znacząco poprawiłaby nasze wydatki na transport, a nawet sprowadziłaby je praktycznie do groszowych spraw. Niestety w podróż z Eximus IV mogą wybrać się tylko nieliczni.

Eximus IV znów najwydajniejszym pojazdem na świecie

Szwedzki coroczny konkurs Delsbo Electric, w ramach którego studenci wspólnie budują i testują zmodernizowane wersje możliwie najbardziej energooszczędnych elektrycznych kolejowych pojazdów, ukoronował niedawno nowego starego mistrza. Ponownie najlepszy okazał się Eximus IV.

Czytaj też: Tesla ulepszyła Model Y o luksusowe rozwiązanie, zapewniając wyższy komfort i zasięg
Czytaj też: Czyżby to było Ferrari 812 GTO? Testy i plotki na to wskazują
Czytaj też: Donkervoort zabrał swojego szalonego D8 GTO-JD70 R na tor

Konkurs Delsbo Electric stawia przed studentami zadanie zbudowania ultrawydajnych pojazdów elektrycznych na baterie dla maksymalnie sześciu pasażerów. Te w testach są umieszczane na szynach, aby zminimalizować opory toczenia i mają na celu pokonanie trasy o długości 3,36 km przy możliwie jak najmniejszym zużyciu energii, która jest liczona w watogodzinach, a następnie dzielona przez liczbę pasażerów na pokładzie.

Zespół Eximus triumfował w każdej edycji konkursu od jego debiutu w 2016 roku, unosząc poprzeczkę wyżej i wyżej. Na początku wykorzystywał energię rzędu 0,840 watogodziny na osobę na kilometr, a w zeszłym roku już 0,603 Wh.

W tym roku Eximus IV osiągnął bowiem efektywność energetyczną na poziomie 0,517 Wh. To nowy rekord w najbardziej energooszczędnym transporcie ludzi.

Czytaj też: Tesla ujawniła dane wypadków swoich samochodów. Jak sprawdza się Autopilot?
Czytaj też: Oto Fiat Tipo 2021 z nowym silnikiem i wersją Cross
Czytaj też: Wiemy kiedy zadebiutuje Nissan Navara 2021

Delsbo Electric twierdzi, że wszystkie pojazdy biorące udział w imprezie 2020 są tak wydajne, że zużywają mniej energii niż światła w zwykłych samochodach. Ponadto profesor Henrik Rödjegård pokusił się o stwierdzenie, że teoretycznie Eximus IV może przetransportować człowieka prawie przez pół świata wykorzystując energię zawartą w zaledwie jednym litrze benzyny.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News