WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Nanokryształy zmniejszające dawkę RTG

Nanokryształy zmniejszające dawkę RTG

Promieniowanie rentgenowskie jest jednym z najczęściej wykorzystywanych podczas obrazowania medycznego. Ma ono jednak jedną wadę – napromieniowuje ludzi, co w dużych dawkach może negatywnie wpływać na ich zdrowie.

Oczywiście limity dawek nie są osiągane, ale nikt nie będzie narzekał na ich zmniejszenie, tym bardziej że nowa technologia podnosi jakość nowych zdjęć. Naukowcy z National University of Singapore (NUS) opracowali nowe nanokryształy, które właśnie coś takiego są w stanie zrobić. Zespół zastąpił scyntylatory kamer rentgenowskich płaskimi panelami, które posiadają detektory oparte na nanokryształach. Wyniki takiego rozwiązania są imponujące. Są one tak dokładne, że naukowcy mogli oglądać nawet wewnętrzne struktury obwodów elektronicznych, nie mówiąc już o człowieku.

Naukowcy szukają teraz firmy, która pomoże im w komercjalizacji tego rozwiązania. Dzięki temu powinniśmy otrzymywać mniejsze dawki promieniowania a przy tym zdjęcia będą lepszej jakości. Takie rozwiązanie przyda się także w technologii jądrowej czy przy monitorowaniu środowiska.

Czytaj też: Jakie zmiany w mózgu powodują loty kosmiczne?

Źródło: https://newatlas.com/