WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Orlen jako Narodowy Operator 5G? Firma zaczyna badania

Orlen jako Narodowy Operator 5G? Firma zaczyna badania

Narodowy Operator 5G to coraz głośniejszy temat. To kolejne narodowe przedsięwzięcie rządzących, w którym udział może wziąć Orlen.

Orlen zaczyna badania nad siecią 5G. Co wzbudza podejrzenia

Jak informuje Urszula Zielińska dla Parkietu, Orlen chce przeanalizować rynek pod kątem usług świadczonych z wykorzystaniem sieci 5G. Rzecznik firmy zapewnia, że chodzi tutaj o możliwe wykorzystanie sieci piątej generacji w przemyśle. Rozwiązaniach Internetu rzeczy oraz przy tworzeniu udogodnień dla klientów na stacjach benzynowych. Zaprzeczając planom budowy szeroko dostępnej sieci 5G.

Czytaj też: Narodowa sieć 5G? Projekt ustawy o KSC to przewiduje

Tymczasem treść przygotowywanych analiz mówi zupełnie co innego. Zakłada ona sprawdzenie, ile będzie kosztować budowa ogólnopolskiej sieci 5G. Co od razu rodzi powiązania z próbami stworzenia Narodowego Operator 5G, który usilnie próbuje przeforsować resort cyfryzacji w projekcie nowelizacji Ustawy o KSC.

Czytaj też: Sieć RAN – czym jest i czy faktycznie jest kluczowa dla cyberbezpieczeństwa?

Partnerem Orlenu w budowie ogólnopolskiej sieci 5G mógłby być Exatel. Do tej pory przymierzany jako Narodowy Operator, ale Orlen zapewnia, że nie ma planów budowy sieci 5G razem z Exatelem.

Narodowy Operator 5G ponownie krytykowany

5g

Tymczasem na łamach Rzeczpospolitej do pomysłu stworzenia narodowego operatora odniósł się Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP. Skutecznie punktuje on zapisy projektu nowelizacji Ustawy o KSC. Jak choćby to, że nie do końca wiadomo czym, poza obsługa administracji, zajmie się Narodowy Operator. Tego Projekt nie precyzuje i… nie będzie precyzować. O czym mogliśmy przeczytać w odpowiedzi na uwagi zgłaszane przez poszczególne resorty.

Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP:

Narodowy operator to tak, jakby w olimpijskim wyścigu na 100 m organizator dorzucił swojego zawodnika. Który nie dość, że startuje z 80. metra, to jeszcze ma gwarantowane miejsce na podium!

Zaznacza również, że rynkami telekomunikacyjnymi w krajach europejskich zarządza niezależny regulator. Czyli nasz UKE. To on dba o równy przydział częstotliwości, które operatorzy mogą pozyskać w ramach konkursów, aukcji, czy przetargów i muszą za nie zapłacić. Tymczasem rząd chce dać nam własny twór, któremu odda za darmo częstotliwości i… obecnie nie wiadomo co dalej.

A co do UKE, to rząd już nam pokazał jak w prosty sposób można pozbyć się prezesa niezależnego urzędu. Wystarczy… ustawa walcząca z Koronawirusem.

Czytaj też: Prezes UKE wpakowany na taczkę w ramach Tarczy Antykryzysowej 3.0

Repolonizacja rynku telekomunikacyjnego?

Czyżby rząd próbował ruszyć z repolonizacją kolejnej części kraju? Aktualnie trwa tworzenie narodowych mediów, więc dlaczego nie pójść dalej? W końcu tylko Plus/Cyfrowy Polsat to polska firma. Pozostali najwięksi operatorzy komórkowi to firmy zagraniczne. A najgorszy to już jest T-Mobile – niemiecki!

Czytaj też: Ustawa o KSC w lepszym stanie, ale daleko jej do ideału

Brzmi to niewiarygodnie, ale skoro w jednym rzędzie pojawia się cokolwiek z określeniem narodowe, Orlen oraz niejasne przepisy to powinniśmy się spodziewać dosłownie wszystkiego.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News