Reklama
aplikuj.pl

Narzędzie wykorzystujące uczenie maszynowe może wykrywać mutacje w guzach

Algorytm zwany Cerebro dostarcza nową metodę wykrywania zmian genetycznych w nowotworach. Dzięki niemu może wzrosnąć skuteczność w leczeniu m.in. guzów mózgu. 

Nowotwory złośliwe cały czas się rozwijają. Mogą powodować przerzuty na inne organy niż ten początkowo zaatakowany. Nawet jeśli nie dojdzie do przerzutów, to występują zmiany w ich materiale genetycznym, przez co nawet po chwilowym „uśpieniu” może dojść do nawrotu choroby. W przypadku guzów występujących w mózgu sytuacja jest jeszcze bardziej niebezpieczna, bo operacje w tym obszarze stanowią zagrożenie dla życia pacjenta. Rozwiązaniem problemu może się okazać nowo opracowane narzędzie korzystające z uczenia maszynowego. Z jego użyciem proces diagnostyki DNA nowotworów staje się zautomatyzowany.

Algorytm dostarcza informacji na temat guzów, m.in. ich liczbę, rodzaj oraz lokalizacje. W ten sposób lekarze mogą dobrać jak najskuteczniejszą metodę terapii. Biorąc pod uwagę, że na rynku pojawiają się leki osiągające niezwykle wysoką efektywność w leczeniu tego typu przypadłości, to już wkrótce wyleczalność guzów mózgu może wystrzelić w górę.

Narzędzie opiera się na metodzie tzw. lasów losowych. Jest to dość popularna technika związana z uczeniem maszynowym, która generuje bardzo dużą ilość drzew decyzyjnych, co pozwala na dokładniejszą ocenę sytuacji. Zespół naukowców odpowiedzialnych za rozwój Cerebro trenowali go wykorzystując miliony możliwych mutacji.

Firma PGDx związana z projektem do 2010 roku była częścią Uniwersytetu Johna Hopkinsa, jednak potem oddzieliła się i samodzielnie zajęła się tworzeniem algorytmów wykrywających zmiany w genomach nowotworów. Teraz jej przedstawiciele zamierzają zwrócić się do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków w celu zaaprobowania ich metody leczenia.

[Źródło: spectrum.ieee.org; grafika: medicalnewstoday.com]