Amerykański parlament przyznał NASA wyższą kwotę niż w zeszłym roku. Pieniądze mają być wykorzystane na rozwój komercyjnych lotów.

Budżet Amerykańskiej Agencji Kosmicznej wyniesie 19,3 mld dolarów i będzie o prawie 1,3 mld większy niż ten zeszłoroczny. Będzie jednocześnie najwyższy od 5 lat (w 2011 nastąpiły spore cięcia). Decyzja okazała się dość zaskakująca, a niektóre programy otrzymały więcej funduszy niż o to zabiegano. Wreszcie udało się też uzyskać pieniądze potrzebne na sfinansowanie komercyjnych lotów w Kosmos.

W praktyce takie posunięcie oznacza próbę uzależnienia od Rosji, której pomoc była do tej pory konieczna w transportowaniu astronautów na międzynarodową stację kosmiczną. Będą miały w tym udział prywatne firmy pokroju SpaceX, które od jakiegoś czasu zajmują się dostarczaniem sprzętu na ISS. Kolejne testy mają ostatecznie doprowadzić do lotów załogowych kierowanych przez firmę Elona Muska.

Kilka miesięcy temu NASA wybrała czwórkę doświadczonych astronautów, którzy w 2017 roku wezmą udział w testowych lotach komercyjnych.

[Źródło i grafika: engadget.com]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej