Reklama
aplikuj.pl

NASA otworzyła próbkę z misji Apollo

Naukowcy z NASA otworzyli nietkniętą próbkę skał i gleby z Księżyca, która trafiła na Ziemię w ramach misji Apollo 17. W ten sposób badacze mogą ćwiczyć techniki analizy przyszłych próbek pobranych w ramach misji ARTEMIS.

Od czasów Apollo wszystkie próbki, które dostarczono na Ziemię, były starannie przechowywane w laboratorium, aby zachować je dla przyszłych pokoleń. Większość z nich została dobrze zbadana, a wiele jest przedmiotem trwających badań. NASA podjęła jednak decyzję o pozostawieniu niektórych próbek w całkowicie nienaruszonym stanie. Miały one „poczekać” na analizę przy użyciu bardziej zaawansowanych technologii.

Nieotwarte próbki pobrano na misjach Apollo 15, 16 i 17. Dwie z tych próbek, 73002 i 73001 zostały zbadane w związku z postępem technologii takich jak obrazowanie 3D, spektrometria masowa i mikrotomia o ultra wysokiej rozdzielczości.

Wspomniane próbki zachowują pionowe ułożenie warstw w glebie księżycowej oraz zawierają informacje o osuwaniu się ziemi na ciałach pozbawionych powietrza, takich jak Księżyc, a także zapis lotności uwięzionych w księżycowym regolicie.

Po skanowaniu rentgenowskim próbki są usuwane z tuby przy użyciu specjalistycznych narzędzi wewnątrz schowka wypełnionego suchym azotem, a następnie dzielone na segmenty, aby naukowcy mogli zrozumieć zmiany obserwowane wzdłuż rdzenia.

Próbka 73001, która zostanie otwarta na początku 2020 roku, została zapieczętowana na Księżycu w specjalnym pojemniku próżniowym, a następnie umieszczona w innym i zapieczętowana na Ziemi. Próbka ta zostanie otwarta, gdy naukowcy opracują szczegółowe plany przechwytywania gazów z Księżyca zebranych w pojemniku.

Odkrywanie Księżyca przez astronautów w ramach programu Artemis będzie możliwe dzięki wykorzystaniu zasobów Księżyca, w tym lodu, który może być wykorzystywany do produkcji paliwa rakietowego lub tlenu do oddychania. Badanie tych nieotwartych próbek może pozwolić naukowcom uzyskać wgląd w pochodzenie złóż lodu księżycowego, jak również innych potencjalnych zasobów.