Reklama
aplikuj.pl

NASA nie stać, aby wysłać ludzi na Marsa

W zeszłym roku Kongres Stanów Zjednoczonych wydał mandat dla NASA na uruchomienie załogowej misji na Marsa do roku 2039. Z czasem przerodził się on w ustawę, która gwarantowała agencji kosmicznej 19,5 miliarda dolarów. Według NASA, nie są to pieniądze, które pozwolą jej na zrealizowanie tej misji.

NASA przyznała się do tego smutnego faktu podczas spotkania Amerykańskiego Instytutu Aeronautyki i Astronomii, w czasie którego William H. Gerstenmaier rzekł, że:

Nie mogę określić daty, kiedy ludzie dotrą na Marsa i powodem tego stanu rzeczy jest, iż nie mamy systemów powierzchniowych dla Marsa. Opadanie i lądowanie jest w tym momencie dla nas ogromnym wyzwaniem i nie pomaga w tym nawet ten wzrost budżetu.

Według Gerstenmaiera, NASA ma odpowiednio dużo pieniędzy, aby wysłać ludzi na Marsa, nie starczy im jednak na wylądowanie. Czy to znaczy, że załogowa misja na Marsa się nie odbędzie? Cóż, jego słowa nie można traktować jako oficjalne oświadczenie, ale zaledwie wyrażenie opinii. Możliwe, że ta opinia jest nieprawidłowa. Kiedy jednak urzędnik NASA mówi, że agencji nie stać na wysłanie ludzi na Marsa, ciężko nie traktować tego poważnie.

źródło: eteknix.com | zdjęcieeducation2.marssociety.org