WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

NASA zatrudnia 4 grupy naukowców do badania Układu Słonecznego

Choć pod skrzydłami NASA pracują setki badaczy z całego świata, to co jakiś czas agencja zatrudnia ludzi związanych z uniwersytetami i organizacjami non-profit. Tym razem pracę zaoferowano czterem zespołom, których zadaniami będą m.in. obserwacja Księżyca, asteroid okołoziemskich i księżyców Marsa: Phobosa oraz Deimos.

Pierwsza z grup, wywodząca się z Georgia Institute of Technology zajmie się wpływem radiacji na przedmioty stworzone przez człowieka a także sposobami na jej neutralizację. Z kolei osoby powiązane z Uniwersytetem Colorado znalazły zatrudnienie przy robotyce, kosmologii, astrofizyce i heliofizyce. Ich działalność ma być związana z eksploracją kosmosu przez rasę ludzką. Członkowie projektu TREX skupią się na narzędziach i sposobach załogowego badania ciał niebieskich pokrytych drobniozarnistym pyłem (np. asteroid czy Księżyca). Ostatni z zespołów, zwany ESPRESSO pomoże amerykańskiej agencji w analizie niebezpieczeństw czyhających na ludzi i maszyny w czasie podbijania przestrzeni kosmicznej.

Cztery drużyny zostały wybrane spośród 22 kandydatur. NASA przeznaczy na ich działalność od 3 do 5 milionów dolarów ze swojego rocznego budżetu, co pozwoli badaczom ze wspomnianych zespołów na prowadzenie prac przez pięć kolejnych lat.

[Źródło i grafika: engadget.com]