Reklama

Świetna inicjatywa NASK w walce z dezinformacją – #OznaczDezinfo

Epidemia Koronawirusa ma z pewnością jedną, ogromną zaletę. Jak nigdy wcześniej w Internecie ruszyła walka z dezinformacją. Dołączają do niej kolejne organizacje, w tym również rządowe. Nową kampanię #OznaczDezinfo rozpoczyna NASK.

Walka z dezinformacją, nie tylko w temacie Koronawirusa

Skala dezinformacji w temacie Koronawirusa przechodzi wszelkie pojęcie. W mediach społecznościowych teorie na temat przeróżnych związków przyczynowo-skutkowych mnożą się w tempie przysłowiowych królików.

Bardzo dobrą informacją jest, że piętnowana jest dezinformacja nie tylko w temacie wirusa, ale coraz częściej również we wszelkich innych dziedzinach.

#OznaczDezinfo

W ramach nowej kampanii informacyjne NASK chce zachęcać użytkowników mediów społecznościowych do oznaczania i zgaszania przypadków dezinformacji. W myśl hasła:

OOdpowiedzialnie udostępniaj

ZZrozum cel

N Nie wierz krzykliwym nagłówkom

AAnalizuj treść

C Czekaj, aż opadną emocje

ZZgłaszaj dezinformację

Krzysztof Silicki, Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji w NASK powiedział:

Chcemy edukować użytkowników. Nie tylko pokazać, na co zwracać uwagę na konkretnych przykładach, ale też nakreślić szerszy kontekst. Dezinformacja może mieć np. charakter polityczny, jednak jest również wykorzystywana przez cyberprzestępców, aby zdobyć nasze wrażliwe dane.

Przypadki fałszywych informacji można zgłaszać do administratorów serwisów społecznościowych i organizacjom fact-checkingowych, takim jak Demagog. Wystarczy również komentarz z hashtagiem #OznaczDezinfo. Z kolei próby wyłudzeń lub fałszywe strony internetowe można zgłaszać do CERT Polska.