WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nastąpił przełom w tworzeniu komórek macierzystych

Nowe badania umożliwiły naukowcom stworzenie EPSC w przypadku zarówno komórek świńskich, jak i ludzkich. Te komórki macierzyste mają cechy pierwszych komórek rozwijającego się zarodka i mogą rozwinąć się w dowolny typ komórki. Rozwój oferuje niesamowity potencjał w zakresie badań nad rozwojem człowieka i medycyną regeneracyjną. 

Naukowcy po raz pierwszy byli w stanie uzyskać komórki macierzyste z wczesnych embrionów świń. Zwierzęta te mają ogromny potencjał w badaniach biomedycznych ze względu na ich genetyczne i anatomiczne podobieństwo do ludzi, w tym porównywalne rozmiary narządów. Możliwość genetycznej modyfikacji komórek macierzystych świń będzie również korzystna dla zdrowia zwierząt i produkcji żywności.

Czytaj też: „Spawane” komórki macierzyste pomogą w leczeniu ran

Komórki macierzyste mają zdolność do przekształcania się w inne typy komórek, a te istniejące są już niezwykle przydatne do badań nad rozwojem, chorobami i terapiami. Do tej pory nie było jednak możliwe stworzenie embrionalnych komórek macierzystych od świń i wielu innych zwierząt gospodarskich.

Dzięki nowej technologii udało się z powodzeniem wyselekcjonować i scharakteryzować komórki macierzyste z embrionów świń, a także stworzyć podobne ludzkie komórki macierzyste. Wyniki eksperymentu stanowią ważne implikacje dla biologii rozwojowej, medycyny regeneracyjnej, przeszczepiania narządów, modelowania chorób i badań przesiewowych w kierunku tworzenia leków.

[Źródło: medicalxpress.com]

Czytaj też: Podział komórkowy został odtworzony poza komórką