Reklama
aplikuj.pl

Korea Południowa opracuje następcę torpedy Blue Shark do niszczenia okrętów podwodnych

Korea Południowa, torpedy Blue Shark,Blue Shark,

Lekka torpeda K745 Blue Shark do niszczenia okrętów podwodnych, która została opracowana w 2004 roku dla Marynarki Wojennej Republiki Korei, doczeka się zupełnie nowej, lepszej wersji, którą obecnie określa się mianem „lekkiej torpedy-2”. W obecnej waży 280 kg, mierzy 2,7 metra długości, a jej zasięg wynosi 19 km.

Szczegółów nadal nie znamy, ale to pewne, że LIG Nex1 odpowie za stworzenie następcy torpedy Blue Shark

Za rozwinięcie podstawowego projektu odpowiada firma LIG Nex1, która ogłosiła 4 kwietnia, że została wybrana do tego zadania przez południowokoreańską agencję DAPA (Defense Acquisition Program Administration). Teraz są przed nią negocjacje, mające doprowadzić do zawarcia kontraktu o wartości szacowanej na 150 mld KRW do 2029 roku, czego owocem będzie nowa torpeda rozmieszczana na okrętach nawodnych w celu zwiększenia możliwości neutralizowania i niszczenia wrogich okrętów podwodnych.

Czytaj też: Amerykańska marynarka porzuca nowe okręty. Co dręczy typ Freedom?

W rozwinięciu Blue Shark znaczącego ulepszenia ma doczekać się system naprowadzania, bo ta torpeda będzie podobno w stanie szybko reagować na udoskonalane przez wroga wabiki, a na dodatek szybciej i celniej trafiać w cel z większej odległości. W projekcie rozwoju systemu uczestniczy kilka innych MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw).