W dzienniku Science Robotics pojawił się artykuł na temat tego, jak to natura nie raz, a dwa posłużyła jako podstawa do stworzenia specjalnego robotycznego węża.
Za stworzenie wyjątkowego robota, który jest w stanie podbijać tereny podziemne, odpowiadają inżynierowie z UC Santa Barbara (UCSB) i Georgia Tech. Ci sprawili, że roboty wreszcie mogą pochwalić się nie tylko eksploracją lądu, morza nieba, czy kosmosu, ale też dotychczas niedostępnego dla nich szeroko wnętrza ziemi. Wszystko to za sprawą specjalnego robotycznego węża, który wykorzystuje szereg metod do przekopywania się przez miękki piasek lub glebę.
Czytaj też: Ten robot może zmienić wszystko, co wiemy o głębinowych formach życia
Ten robot zawdzięcza swoje istnienie inspiracji wężami. To one sprawiły, że przyjął taką, a nie inną formę i trudno się temu dziwić. Węże od dawna są inspiracją dla robotów, dzięki względnej prostocie i wszechstronności ruchów. Dlatego też projekt obejmuje nie tylko istniejącego już miękkiego robota, który porusza się poprzez rozszerzanie swojej przedniej części.
Inżynierowie stworzyli specjalnego robotycznego węża, inspirując się naturą dwukrotnie
Ona jest tak naprawdę jedyną ruchomą częścią całego robota, co sprawia, że generowane przez niego tarcie pod ziemią jest znacznie mniejsze niż gdyby poruszało się całe ciało. Przebijanie się przez piach naukowcy ułatwili robotowi z użyciem specjalnej końcówki, która wydmuchuje przed siebie powietrze, odpychając piasek na bok, aby oczyścić ścieżkę. To działało, ale problem zaczął pojawiać się przy przedzieraniu się przez teren w poziomie.
Czytaj też: Naukowcy stworzyli robota WomBot do badania norek wombatów. Co wykazali?
Wtedy robot miał tendencję do wynurzania się na powierzchnię, jako że niewielka ilość piasku nad nim wywierała znacznie mniejszy nacisk w porównaniu do tego pod nim. Rozwiązanie? Kolejny przykład biomimikry, w którym to zainspirowano się scynkiem aptekarskim, czyli jaszczurką nazywaną również rybą piaskową.
Czytaj też: Ten robot może kopiować niemal wszystkie ludzkie uczucia. Jego mimika jest niesamowita
Ta zapewniła robotowi specjalny klin na przedniej części, który wspomaga system wydmuchiwania powietrza w dół. Efektem końcowym jest mały robotyczny wąż, który może przydać do pobierania próbek gleby, czy instalowania pod ziemią rur i kabli, jako że jest w stanie poruszać się efektywnie w suchym, ziarnistym medium.