Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy badają pasożyty związane z malarią, które żyją w ludzkiej krwi

Naukowcy opracowali szczegółową mapę sieci interakcji, która pokazuje, w jaki sposób malaria przenosi się między krwinkami w ludzkim ciele.

Pasożyty odpowiedzialne za przenoszenie malarii przekształcają zdrowe czerwone krwinki w takie, które utrudniają transport tlenu. Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia z 2018 roku, ta choroba zakaźna dotyka ponad 200 milionów ludzi na całym świecie i powoduje prawie pół miliona zgonów rocznie. Do tej pory jednak badacze nie mieli dokładnych informacji na temat tego, w jaki sposób pasożyt tak skutecznie przenika do czerwonych krwinek.

Badacze skupili się na Plasmodium falciparum, pasożycie, który powoduje najcięższą formę malarii. Pasożyt ten zaraża czerwone krwinki gospodarza, powodując produkcję kilku białek do cytoplazmy komórki gospodarza, ostatecznie przekształcając fizyczną formę komórki. Transformacja ta nie tylko sprawia, że komórki pomagają pasożytowi przedostać się na powierzchnię komórki, ale i zainfekować inne.

Wcześniej trudno było zrozumieć, jak działa pasożyt, ponieważ przewidywano, że będzie eksportował około 400 białek. Kolejne badania wykazały, że białka bez określonej sekwencji genetycznej mogą być również eksportowane do cytoplazmy komórki. Teraz naukowcy zdecydowali się skupić na jednym z tych białek, zwanym SBP1, o którym wiadomo, że jest bardzo ważne dla przenoszenia malarii. Badając to białko, naukowcy mogli skupić się na konkretnych interakcjach białkowych, aby zrozumieć, w jaki sposób infekcja przemieszcza się wewnątrz i na zewnątrz komórek gospodarza.

W tym celu wykorzystali wysoce czułą spektrometrię masową do zobrazowania białek wchodzących w interakcje z SBP1 w trakcie procesu proliferacji, co doprowadziło do identyfikacji kilku białek szczególnie związanych z transformacją komórki gospodarza. Badania zaowocowały powstaniem dokładnej mapy oddziaływań SBP1, która rzuca światło na złożone zależności i interakcje pomiędzy białkami żywiciela i pasożyta. Wyniki te utorowały również drogę do dalszych badań i dyskusji na temat molekularnego mechanizmu infekcji, które wpływają na czerwone krwinki człowieka.