Reklama

Naukowcy chcą wykorzystać włókno węglowe do magazynowania energii

Włókno węglowe wyróżnia się ze względu na jego niską wagę przy jednoczesnej ogromnej wytrzymałości. Materiał jest powszechnie stosowany w transporcie, zarówno do konstruowania samochodów jak i rowerów czy samolotów. Niedawno naukowcy z jednego ze szwedzkich uniwersytetów dowiedli, iż włókno węglowe posiada szczególne właściwości elektrochemiczne. Można je więc zastosować nie tylko jako materiał budulcowy, ale również magazynujący energię. 

Do takich wniosków doszli badacz na szwedzkim Uniwersytecie Technologicznym w Chalmers. Ich zdaniem odkrycie otwiera wiele nowych możliwości, jeśli chodzi o zastosowanie włókna węglowego. Gdyby udało się połączyć wysoką wytrzymałość z niską wagą i zdolnością do magazynowania energii, tego typu materiał byłby bezkonkurencyjny. Niestety, na tę chwilę włókno węglowe o dobrych zdolnościach elektrochemicznych ma tendencję do oferowania znacznie mniejszej sztywności. Oznacza to, że spełnia jedną funkcję, lecz jest mało przydatna w kontekście drugiej.

Wspomniani naukowcy odkryli też, że włókna węglowe o większej sztywności mają duże, wysoce zorientowane kryształy, podczas gdy mniej sztywne mają małe i słabo zorientowane kryształy. Ich podstawowym celem jest więc odnalezienie złotego środka w konfiguracji tego materiału. Wystarczy sobie wyobrazić, jak rewolucyjne byłoby włókno węglowe, które zachowuje swoje dotychczasowe właściwości oraz zyskuje dodatkowe. Naukowcy pracują już z przemysłem motoryzacyjnym i lotniczym, aby zbadać te możliwości w zakresie baterii strukturalnych.

[Źródło: newatlas.com; grafika: Chalmers University]

Czytaj też: Bateria drukowana w 3D posiada wiele teoretycznych zastosowań