Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy hodują zaawansowane mini-narządy z komórek macierzystych

Naukowcy już teraz mogliby zbudować niemal kompletne mini-ciało składające się z organów wyhodowanych w ciągu ostatnich kilku lat. Jednak rozwój komórek był trudny do zbadania, przede wszystkim ze względu na problemu związane z podłączeniem czujników bez jednoczesnego uszkodzenia narządów. Teraz jednak badacze z Harvardu opracowali sposób tworzenia „organoidów-cyborgów” poprzez łączenie nanoelektroniki z komórkami. 

Aby uzyskać informacje o chorobach czy lekach, naukowcy często muszą eksperymentować na zwierzętach lub na komórkach hodowanych w laboratoriach. W obu przypadkach wyniki nie zawsze przenoszą się na ludzkie ciało, a dodatkowo na cierpienie narażane są żywe organizmy. Uproszczone mini-narządy, zwane organoidami, mogłyby być rozwiązaniem problemu. W ostatnich latach udało się stworzyć mini wersje mózgu, serca, płuc, wątroby, nerek i żołądka. Trudność stanowiło jednak podłączenie czujników do tych miniaturowych wersji. Opracowane niedawno narządy noszą nazwę cyborganoidów.

Czytaj też: Wydrukowane w 3D łożysko pomoże zrozumieć rozwój narządów

Autorzy badania rozpoczęli od czujników nanoelektronicznych w postaci rozciągliwych siatek. Składają się one z siatki małych czujników, z zakrzywionymi złączami biegnącymi między nimi. Zostały one następnie umieszczone na arkuszu komórek macierzystych, które stopniowo rosły wokół nich. Z czasem komórki wyrosły w struktury organoidalne. Efektem końcowym były cyborganoidy – organoidy z całkowicie zintegrowanymi czujnikami. W testach naukowcy byli w stanie różnicować komórki macierzyste, a następnie za pomocą wbudowanych czujników monitorować i rejestrować ich aktywność przez 90 dni.

[Źródło: newatlas.com; grafika: Harvard SEAS]

Czytaj też: Wata cukrowa pomoże stworzyć sztuczne narządy