WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Naukowcy mogą kontrolować zachowanie roślin. I to za sprawą zaledwie jednej metody

Naukowcy mogą kontrolować zachowanie roślin. I to za sprawą zaledwie jednej metody

Naukowcy z University of East Anglia zaprojektowali metodę umożliwiającą kontrolowanie procesów biologicznych zachodzących u roślin. Wszystko to za sprawą… światła. Badacze udowodnili, że światło może być wykorzystywane do aktywacji lub dezaktywacji genów. Ich dokonania zostały opisane na łamach Nature Methods.

Tego typu odkrycia mogłyby doprowadzić do postępu w kwestii wzrostu, kwitnienia i przystosowania się roślin do otaczającego ich środowiska. W efekcie mogłoby to zapewnić znacznie wyższe plony. Co ciekawe, wykorzystanie tej samej metody nie było wcześniej możliwe, ponieważ rośliny naturalnie reagują na światło. Tym samym ich geny, na które światło ma wpływ, były stale aktywne.

Teraz doszło do rewolucji, dzięki czemu naukowcy mogą zarówno włączać jak i wyłączać te geny. Światło czerwone pełni rolę włącznika, podczas gdy białe – wyłącznika. Autorzy pomysłu przyznają, iż mogą użyć tej metody do sterowania fizjologicznymi zachowaniami roślin, na przykład ich reakcjami immunologicznymi, a także ich rozwojem, wzrostem czy aktywnością hormonalną.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News