Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy mogą zrewolucjonizować piwo

Badania nad smakiem piwa nie są może najważniejszą naukową kwestią, ale nie przeszkodziło to badaczom z Uniwersytetu w Manchesterze w tworzeniu idealnego piwa.

Badanie koncentrowało się na stabilności piany w piwie oraz na czynnikach, które prowadzą do powstawania oraz utrzymywania się małych bąbelków. W ramach eksperymentów naukowcy bombardowali pianę neutronami, aby ujawnić tajemnice dotyczące struktury pęcherzyków.

Gdy neutrony odbijają się od cieczy, w kierunku której są wystrzeliwane, naukowcy mogą ujawnić kluczowe informacje na temat powierzchni płynu. Oczywiście tego typu informacje dotyczą poziomu molekularnego, którego nie da się zobaczyć gołym okiem.

Autorzy tego badania skupili się na powstawaniu piany oraz czynnikach, które decydują o jej trwałości, takich jak napięcie powierzchniowe i elastyczność. Dla piwoszy to kolejny krok w stronę „idealnej” piany, która teoretycznie mogłaby utrzymywać się aż do ostatniego łyka.

Oczywiście, prawdziwe implikacje wynikające z poznania stabilności piany mogą mieć również o wiele większe znaczenie. Strażacy często używają piany do walki z ogniem. Poza tym, istnieją również pianki pochłaniające ropę naftową, których używa się w czasie niekontrolowanych wycieków.