Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy namierzyli więcej gwiazd, które tracą jasność w tajemniczy sposób

Tajemnicza gwiazda, której regularne ściemnianie może wynikać z istnienia „kosmicznych megastruktur” wokół niej, może mieć kilkanaście odpowiedników, które zachowują się podobnie. 

W 2015 r. naukowcy zauważyli niezwykłe fluktuacje światła gwiazdy o nazwie KIC 8462852. Ta pozornie normalna gwiazda typu F, która jest nieco większa i gorętsza niż Słońce, znajduje się około 1480 lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Łabędzia. Astronomowie zaobserwowali ściemnianie wynoszące nawet 22%, które zazwyczaj utrzymywało się przez kilka dni. Jedna z teorii zakłada, że zjawisko występuje, gdy między gwiazdą a naszą planetą przechodzi inny obiekt. Istnieje oczywiście wiele innych, z których część zakłada np. istnienie struktury wybudowanej przez obcych.

Czytaj też: Naukowcy zastanawiają się, co zakończyło formację gwiazd w tej gromadzie

Naukowcy zasugerowali, że gwiazda jest otoczona sferą Dysona, hipotetyczną megastrukturą zbudowaną wokół gwiazdy, aby uchwycić jak najwięcej jej światła. Matematyk i fizyk Freeman Dyson zasugerował, że takie megastruktury mogą pomóc w zasileniu zaawansowanej cywilizacji. W ramach kolejnych badań postanowiono znaleźć więcej odpowiedników tzw. gwiazdy Boyajiana.

Astrofizyk Edward Schmidt zidentyfikował 21 gwiazd zachowujących się w podobny sposób. Dzielą się one na dwie odrębne kategorie: 15 to takie, które ściemniały się w tempie podobnym do gwiazdy Boyajiana. Z kole 6 kolejnych wykazywało jeszcze bardziej ekstremalną szybkość zmian. Dalsza analiza z wykorzystaniem danych z obserwatorium kosmicznego Gaia wykazały, że ​​potencjalnymi „ściemniaczami” były zwykle albo gwiazdy o masie mniej więcej takiej samej jak Słońce  lub czerwone olbrzymy o masie około dwa razy większej niż masa Słońca.

[Źródło: livescience.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Dlaczego Tabby jedna z najdziwniejszych gwiazd tajemniczo traci jasność?