Międzynarodowy zespół astronautów odkrył nowy gatunek ślepego, bezbarwnego, zamieszkującego jaskinie skorupiaka. Nie musieli nawet opuszczać Ziemi, aby go znaleźć.

Skorupiak wielkości paznokcia, nazwany Alpioniscus sideralis został odkryty w systemie jaskiń Sa Grutta pod Sardynią we Włoszech. Badacze odkryli tego niewielkich rozmiarów jaskiniowca, spędzając sześć nocy pod ziemią w ramach programu szkolenia CAVES zarządzanego przez Europejską Agencję Kosmiczną, która zachęca kandydatów na astronautów do wspólnego prowadzenia badań w niebezpiecznych podziemnych środowiskach.

Czytaj też: NASA odnalazła olbrzymią podziemną jaskinię na Antarktydzie

Podczas ekspedycji w 2012 roku stażyści napotkali małe, przezroczyste skorupiaki w niewielkim stawie. Astronauci wywabili stworzenia z wody przy pomocy przynęty z wątroby i zgniłego sera, a następnie przetransportowali je na powierzchnię. Analiza molekularna wykazała, że ​​genetyka A. sideralis nie pasuje do DNA jakiegokolwiek innego gatunku.

A. sideralis okazał się być rodzajem stonóg – niewielkich skorupiaków, które opuściły wodę, aby skolonizować ziemię miliony lat temu. Zoolog Paolo Marcia uważa, że doświadczenie zebrane przez początkujących astronautów powinno zaprocentować w przyszłości. Z pewnością pomoże im to podczas ewentualnej eksploracji odległych planet, na których mogło rozwinąć się życie. Być może tego typu środowiska istnieją na Marsie, na którego wkrótce powinna ruszyć załogowa ekspedycja.

[Źródło: livescience.com; grafika: ESA]

Czytaj też: Pod ruinami cywilizacji Majów znajduje się tajemnicza jaskinia

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej