Obecnie asteroida znana jako Bennu obraca się raz na 4.3 godziny. Naukowcy pracujący w ramach misji OSIRIS-REx wykorzystali dane zebrane przed przybyciem sondy, aby obliczyć, że szybkość rotacji Bennu przyspiesza. Zmiana wynosi około 1 sekundy każdego stulecia.
Jak stwierdził Mike Nolan, on i jego współpracownicy zamierzają teraz szukać dowodów na to, że w przeszłości coś się zmieniło i wraz z upływem czasu dojdzie do kolejnych tego typu zdarzeń, które przełożą się na zmiany w zachowaniu Bennu. Nowe badania, pomimo powiązań z misją OSIRIS-REx, nie są oparte na pomiarach z obecnej sondy. Naukowcy analizują dane zebrane przez dwa naziemne teleskopy w latach 1999-2005 oraz przez teleskop Hubble’a w 2012 roku. Ostatnie dane przykuły uwagę badaczy, ponieważ nie zgadzały się z przewidywaniami.
Czytaj też: Niszczenie asteroid jest trudniejsze niż mogłoby się wydawać
Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że materiał poruszający się po powierzchni Bennu lub całkowicie opuszczający asteroidę powoduje zwiększanie prędkości obrotowej. Inne wyjaśnienie jest bardziej skomplikowane, ponieważ chodzi o efekt YORP. Wywołuje go światło słoneczne odbijające się od asteroidy i nieznacznie zmieniające prędkość wirowania w zależności od kształtu obiektu.
W ciągu najbliższych dwóch lat OSIRIS-REx dostarczy więcej danych. Naukowcy będą mogli je wykorzystać, aby potwierdzić, co dokładnie dzieje się z Bennu.
[Źródło: livescience.com]
Czytaj też: W ciągu ostatnich 10 lat w Marsa uderzyła asteroida