WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy odkryli cząsteczkę zapobiegającą napadom padaczkowym

Kolendra stosowana jest w medycynie ludowej od tysięcy lat. Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvinie pokazują, że zioło może rzeczywiście powstrzymywać napady padaczkowe.

Wiadomo, że niektóre rodzaje napadów padaczkowych regulowane są przez kanały potasowe KCNQ w mózgu. Badanie rozpoczęto więc od screeningu metabolitów liści kolendry, w celu odkrycia molekuł najlepiej wpływających na te kanały.

Eksperymenty wykazały, że dodecenal może opóźnić wystąpienie napadów indukowanych chemicznie w modelach zwierzęcych. Dalsze badania ujawniły, że ekstrakt z kolendry jest w stanie opóźnić napady u szczurów.

Czytaj też: System Bee2FireDetection może powstrzymać wiele katastrof spowodowanych pożarami

Naukowcy opisują działanie molekularne jako zaskakująco wpływowe. Sugerują oni wręcz, że dodecenal może być badany w celu stworzenia niezwykle skutecznego leku przeciwdrgawkowego.

Dzięki takim odkryciom polepsza się komfort życia wielu osób. Tym razem ludzie z padaczką mogą otrzymać lek, który znacząco zwiększy ich komfort życia. Jak widać zawsze drzemie ziarno prawdy nawet w medycynie ludowej.

Czytaj też: Naukowcy wiedzą dlaczego meteoryty mają kształt stożków

Źródło: Newatlas