WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy odkryli nowy rodzaj neuronu

Ludzki mózg ciągle pozostaje do końca niezbadany. Naukowcy odkrywają nowe rzeczy, struktury, które pomagają im zrozumieć działanie tego organu. Badacze z międzynarodowego zespołu odkryli właśnie nowy rodzaj neuronu.

Odkrycie zostało dokonane po przeprowadzeniu eksperymentów sekwencjonowania RNA na próbkach tkanek z kory mózgowej. Wyniki zostały potwierdzone żywą tkanką, która została pobrana od pacjentów po operacji mózgu. Komórka została nazwana dziką różą, zapewne ze względu na jej kształt. Co ciekawe, wygląda na to, że jest ona specyficzna dla ludzi – nie odkryto jej w badaniach na myszach. Podobnie nie wiadomo jeszcze, jakie ma ona zastosowanie. Możliwe, że jest ona inhibitorem aktywności mózgowej i odpowiada za świadomość. Być może te neurony rozwijają się, gdy nasze mózgi rosną i pozwalają na oddzielenie rzeczywistości od tego z czym dzieci mają do czynienia.

Zespół zamierza teraz poszukać tych komórek w mózgach ludzi cierpiących na zaburzenia neurologiczne. Dzięki temu lepiej zrozumieją ich działanie i być może doprowadzi to do powstania jakiejś nowej terapii.

Źródło: https://thenextweb.com